Službeni list Vardarske banovine

Страна 8

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Број 74

Четврто прскање предузети одмах после цветања са јачим раствором, но у границама рецепта.

Пето прскање ће се удесити да падне у времену после „шарка“.

Број прскања зависи од влажности и температуре, те ће се у сувљим крајевима аридних зона прскати мање пута, док у зонама хумидним број прскања буће већи,

У опште се моше рећи. да број и време прскања против пламењаче не везује датум, већ очигледност и потреба.

КОРИСНЕ ПОУКЕ

_ Диња и лубеница

Диња. — Она тражи присојне положаје да добро“ дозри и да јој плод буде сочан, финог и пријатног укуса. Сетва се врши у априлу и то у оџаке, које не треба уздизати, већ их издубити у земљи. Оџак од оџака да буде ! и по до 2 метра раздаљине. На дну оџака метне се по 3—4 прегршти сагорелог ђубрета, а остатак руге испуни се оном избаченом земљом, а горе се она поравни. По средини кућице посеју се по пет зрна унакрст.

Кад семе никне, оџаци се оплеве, а међупростор опраши. Прашење се врши више пута преко лета све дотле, док вреже не покрију земљиште. ·

Ако хоћемо да добијемо првокласне плодове и фине, онда не смемо оставити на једној врежи више од 3—5 диња. Чим се одређени број дињица на једној врежи заметне, одмах треба врежу отсећи преко трећег листа изнад последње дињице. Ако заперци избију, онда њих треба скратити оштрим ножем преко другог листа.

Диња је онда зрела, кад се дршка почне од вреже одвајати. Канталупе треба брати, кад плод почне да жути, па их 2—3 дана оставити да престоје.

Лубеница. — Има је више одлика, које се по облику. боји коре, меса и по семену разликују једне од других. Сеје се у априлу, на исти начин као и диња, само што су кућице даље, на 2 ипо метра, и што се орезивање несме вршити. Остала је нега апсолутно иста као и код диња.

И диње и лубенице напада пероноспора и

медљика, па ихје потребно на два пут прскати бордовском смешом — у јуну и јулу месецу, те да им се лишће спасе.

Лубеница се познаје да је зрела. када су

јој ушићи до петељке и брк суви, или када се сасуше длачице на дршци — обрија се петељка; исто тако и но тупом звуку, када се изјутра куцну прстом.

КЊИЖЕВНОСТ

Јужни Преглед, часопис за науку и књижевност. Свеска за мај 1931 год. Скопље. У садржају су: Балада о рано умрлим девојкама од Бранка Ђурића, Упае Кастета од Рад. 30-

_ говића, Покајници од 8. Владисављевића, Осам-

љеност од Јанка Ђоновића, Вече од С. М. Штедимлије, Ван друштва од Иве Фроле, Сиже за причу о великој души од Мил. Ђиласа, Ријечи

"за Благу од Раде Зоговића, Из „Виђења једног

дана“ од (Стеве Митровића, Електр. лампе нод предграђем од Љуб. Добричанина, Гесник плаче себе од Велимира Парлића, Двоје на глобусу од Петра Лазића, Наша Мајка од Николе Лончића, Жена босих ногу од Њ. Лопичића, Ми од Драг. Јовичића, Писмо другу од Ј. Ђорђевића, Јужносрбијанска типичност песништва К. Абрашевића од Др. Д. Недељковића, Просветилаштво К. Пејчиновића од Др. П. Сланкаменца, Позоришни преглед од П.М, Изложба слика 2. Мартиновског од П. С.и Часописи.

У тежњи да да полет и да што шире развије и манифестује књижевне напоре и стремљења нових генерација, Уредништво је посветило литерарни део ове свеске радовима младих песника који живе и стварају на овдашњем тлу.

_ЛАКЕКККККИИА

(ПЕДОЈ)

РЂИЈЕ

1ОВОМ српском Друштву за осирураље потребни су агилни месни саргдници (АКВИЗИТЕРИ)

у Скопљу и осталим местима Вардарске Бановине.

Обратити се лично Кеј Краља Александра Палата Извозне и Прометне Банке, од 8—12 пре подне или на фах 16. п. 2-2

| ООСС Са

Власпик Службеног Листа је Банска Управа Вардарске Бановине у Скопљу. Чековни рачун 80.121. — Стан уредника: Кеј Краља Александра 117.

па ољаша рате феб паре еи гем поена Ра ЗАЧИН Ме ено Иви а Иви о НЕ Штампарија и књиговезница Василија Димитријевића — Скопље, Краља Петра -- Телефон 182