Službeni list Vardarske banovine

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

__Страна 7 _

Број 89

Наредба о лисничком господарењу

На основу 55 39 и 166 Закона о шумама од 21-Х1-1920 године и 5 35 тач. 12 Закона о банској управи од 7-Х!-1929 године издаје се за господарење у лисничким шумама на подручју Вардарске бановине ова

НАРЕДБА

1. Лисничке шуме.

Шуме које су до сада стално служиле за производњу лисника ради зимске исхране стоке било сечом на пању као ниске, било кресањем стабала као високе шуме сматрају се и даље лисничким у колико ће постојати потреба искоришћавати их за добијање лисника.

И. Поступање са лисничким шумама

(Сеча лисника у ниским лисничким тшумама може се вршити сваке пете године т. ј. у петогодишњој опходњи, а исто то важи и за кресање. У ниској лисничкој шуми сећиће се лисник чистом сечом у пругама а по кључу 20 коза или 0 оваца на један хектар.

Кресање у високој шуми може се вршити само на стаблима изнад 15 см. пречника у прсној висини и то само доња половина крошње како је то већ законом предвиђено. Превршивање искључује се. Од овога се изузимају гранати крндељи код којих се ови прописи односно кресања не би могли ни примењивати.

По шумама које се искоришћавају стално за лисник забрањен је брст и попаша.

У колико се не би могло постићи обнова и опорављење лисничких шума забраном брста и паше, одмах се има приступити вештачком пошумљавању на захтев надзорне власти.

Ш. Административни поступак

Начелници срезова овлашћују се да у својој надлежности могу одобравати сечу (кресање) лисника на површинама до 30 ха и дао свакоме одобрењу известе банску управе.

Време за сечу лисника одређено је законом о шумама (5 39). Сеча (кресање) се има пријавити среском начелству и то најдаље до конца јула сваке године. Такве пријаве доставиће се посебно за приватне и посебно за остале шуме. Оне могу бити у облику спискова за поједина села, општине а морају садржати ове податке: име и презиме молиоца, одакле је, назив и површину шуме, бројно стање стоке за коју му треба лисник и то подељено по врсти стоке, колико му треба лисника и да ли из ниске или из високе шуме, да ли му треба лисник сваке године или не, које је године био сечен лисник последњи пут на месту где сада тражи сечу, односно које су тодине последњи пут кресана дрвета која би

_ величина,

желео кресати. У молби за кресање дрвета увек навести колико се дрвета траже кресати.

У пријавама за лисник из сеоских и општинских шума кметови села имају дати писмену изјаву да им је ова наредба о лисничком господарењу позната. 7

Кресање појединачног пољског дрвета не пријављује се.

ТУ. Евиденција и надзор

Срески шумарски референти приступиће одмах вођењу катастра лисничких шума у повереним им срезовима и то одвојено према врсти власништва.

Из ове евиденције се има видети власник, тип газдовања, година и површина, задње сече (односно код кресања површина и број стабала), да ли служи стално за лисник или само повремено, потребне мере ради обнове или побољшање и све шта се још буде нашло за потребно.

Годишње бар једанпут обићиће лисничке шуме свог подручја срески шумарски референт да би се уверио о њиховом стању, о придржавању издатих наређења и о мерама које треба предузети.

У. Казнене одредбе

Ко се не управља у лисничким шумама по прописима закона о шумама и ове наредбе, не предузима без одлагања све мере које му нареди надзорна власт ради сачувања или унапређења лисничких шума, биће кажњен по 95 166 закона о шумама новчаном казном од 50 до 1000 динара или затвором од ! до 15 дана.

Казне изриче Управна власт првог степена. Новчане казне по овој наредби теку у корист фонда за пошумљанање.

Ова наредба важи од дана обнародовања у Службеном Листу Вардарске Бановине.

Ш, Бр. 24132 Бан 3.-1Х.-1931. године (М.Л) И Ба првано Скопље, ив,. А. авић, с. р.

НЕСЛУЖБЕНИ ДЕО

Слет Сокола у Куманову

Соколско друштво у Куманову, које спада међу најјачим друштвима на територији соколске жупе Скопље, у данима 5,6 и 7 септембра приредило је у Куманову окружни соколски слет са жупским утакмицама за првенство жупе, На овом слету узела су учешћа 38

"соколских друштава и све сеоске чете са те-

риторије скопљанске соколске жупе. Као госте друштву Кумановском братске жупе Ниш, Крагујевац, Ужице и Цетиње послале су ода-