Službeni list Vardarske banovine

Ру

Број 108—110

" СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Страна 17

Г. Теодосијевић: хтео сам да молим веће да потражи могућност да се подигне зграда за банску управу у Скопљу, јер се наша банска управа налази сад у неких десетак приватних зграда. Зидањем те банске палате учиниле би се и уштеде на киријама.

Гласови: прима се, прима. се.

Велашевић: износи потребу зидања болнице и чита следећи предлог већу и г. Бану.

у 12.30 часова"

Г. Бан: прима ли банско веће за све ове предлоге за зајмове ради подизања банске палате, зидања гимназија и болница и павиљона за туберкулозне у Струмици.

Веће прима.

Г. Протић моли веће да донесе једну резолуцију да се учини апел на г. Министра просвете да се сва празна учитељска места у Вардарској бановини попуне.

Веће прима једнодушно овај предлог.

Г. Божидар Поповић моли да се обрати већа пажња на питања која су у вези са аграрном реформом и да се учине потребни кораци ла се свештенству помогне на тај начин што ће му се помоћи да прикупи свој бир.

Г. Велашевић моли да се учитељи не употребљавају на званичну канцеларијску службу, него да се упуте на рад у школи. Оскудица у учитељима мора се ублажити на све могуће начине који држави стоје на расположењу. (Сем тога г. Велашевић моли да се разне исплате учитељима од стране општина уреде тако да то иде без застоја.

Г. Аритон Поповић, прота, моли да банска управа предузме потребне мере да се изврше катастарски премери утрана у Поречу како би се тачно могло знати колико порезе на њих треба плаћати.

Г. Бан моли да му се о томе поднесе писмена конкретна представка.

Г. Милан Никшић говори о грађанским школама, молећи да се оне или затворе, како не би теретиле разне буџете, или снабдеју довољним бројем стручних наставника, како би оне могле ефикасно одговорити своме задатку. Г. Бан одговара да и банска управа увиђа те невоље, али скреће пажњу на нови закон о њима, верујући да ће се стање у њима поправити Г. Радојичић поткрепљује разлоге г. Никшића, наводећи и друге рђаве стране у администрацијама ових школа.

Сем тога он моли да се укину грађанске школе у Босиљграду и Сурдулици и да сеу Сурдулици отвори нижа гимназија, јер у Сурдулици постоји гимназијска спомен-зграда, која је специјално зидана у ту сврху.

и У 12.55 часова

Г. Прота Аритон Поповић моли да се По-

речу да срески лекар. Г. Бан одговара да је већ постављен.

Г. Радојичић поставља питање среског начелства у Сурдулици.

Г. Бан одговара да ће се о томе водити рачуна када се питање подизања среских начелстава буде поставило. Е

Г. Шокар—јовановић моли да се једна напуштена државна зграда и земљиште турског карантина (од пет ха) које се налааи у Ристовцу употреби за плетарску школу. У томе смислу поднећу и акт банској управи.

Г. Сава Недељковић моли да се подигну у градовима крематоријуми за сагоревање стоке изгинуле од сточних зараза, јер се закопавање показује као непрактично. Сем тога, -ми патимо од штеточина као су дивље звери и птичурине а нарочито Вране. Стога моли да се дају неке мале награде онима који их тамане.

Г. Трајковић поткрепљује предлог г. Недељковића. Г. Бан: господо пошто смо исцрпели дневни ред, ја са овим даном и часом закључујем друго заседање банскога већа. Ја Вам захваљујем, гос. одо, на труду који сте уложили око решавања ових питања која су била предмет нашега дебатовања. Ви се, господо враћате својој кући како ускоро долазе велики божићни празници, ја вам желим да их срећно са својама провецете (Живео). Исто тако честитам нашој браћи муслиманске вере њине празнике који наступају ових дана, желећи им да их радосно дочекају. Користим господо симболично значење ових великих празника и божје речи о миру међу људима ја вас молим да у смислу тих речи развијете међу вашим ближњима када им, се вратите ову идеју. братства и слоге коју у најбољем интересу наше земље и нашега народа тако мудро развија наш уввишени Краљ.

Буран пљесак. Сви устају.

Усклици: Живео Краљ.

Г. Бан напушта веће у 12,50 часова.

(Обнова пострадалих крајева од вемљотреса

У среду 16 овог месеца после подне је завршена седница бановинског одбора за обнову пострадалих од земљотреса на којој је потпуковник Живановић, Командант самосталног инжињерског батаљона, који је изводио ове радове, поднео извештај о завршним радовима и о ликвндацији свих послова и свег грађевинског материјала. Према утврђеним подацима, укупно је подигнуто или реконструисано 53 јавне грађевине (школе, цркве, општине, жанд. станице и т. д.) 2302 кућа за становање и 112 других пољопривредних зграда. Као што је познато, у радовима су узели учешћа, поред инжињерског батаљона и цивилвих мајстора, раднике који су за свој рад били плаћани, и сами сељаци мештани, којима су куће поди-