Službeni list Vardarske banovine
Број 115
Велешани нису изостали да даду своје поштовање и захвалност својим браниоцима и вођама националне борбе. Велешани су подигли споменик Војводи Јовану Бабунском, заслужном сину нашег Југа-и Миливоју Динићу четничком вођи који је јуначки погинуо на Ораховачком вису близу Велеса: За туристе које посете Велес специјално се препоручује да се види сахат кула, гимназија, Маркова мејана, Јабучиште област Клепа и околина Велеса.
Премда је Велес преживео бурних вационалистичких борби, он из дан у дан напредује у културном и социјалном погледу, где се види из наведеног описа. Велес мора постати индустријски центар за зејтин неминовно, ту би требало подићи једну фабрику за прерађивање опијума.
__Моје је мишљење да ће Велес у својој скоријој будућности стати у ред солидних трговачких места и напредних вароши велике интегралне Југославије.
Т. Крајничанац, публициста.
Наши калуђери
И Крушевачки Гласник и Политика од 20 јануара тек. године и у рубрици „Међу нама“, донели су и похвалили поступак старешине манастира Св. Романа Нишке епархије, што је о Божићу ове год. поделио помоћ сиротињи три села блиска манастиру, у брашну, вину, ракије и новцу, и тиме побија „неоправдано уверење, да наши калуђери нису довољно дарежљиви и пажљиви према сиротињи“. Али ми у Вардарској бановини скопљанске епархије имамо скорашњи, још већи похвалан пример, који још јасније обара горње неоправдано уверење о нашим калуђерима. Тако од 1 августа до 1 новембра 1981 год. радило је на оправци порушених делова велике цркве Св. Јоакима Осоговског 15 радника, који су од свога мајстора примали дневно по 15, 20 и само четворица по 30 дин. чиме се они не би могли ни честито нахранити за то време тешког рада, кад би куповали храну, јер су им села далеко од манастира. Старешина манастира видећи њихову невољу, одмах је наредио те се из манастирске кујне свима радницима, па и мајсторима, давало три пута дневно топло кувано јело, мрсних дана са месом, а посних дана пасуљ, кромпир или пиринач, бесплатно за сво време рада. Али то је као и они у Св. Роману из манастирских средстава, Још је важније и похвалније ово: што је старешина архимандрит Методије Миловановић основао фонд за потпомагање сиромашних ђака основних школа Лешнчких код Тетова уложив (1.000) хиљаду динара и 65 динара за набавку штембиља и печата. Исто је подарио (1.000) хиљаду динара фонду за
СЛУЖБЕНИ ЛИСТ
= Страна 5
помагање сиромашних ученика основних школа Криво паланачких, пет стотина динара за освивање таквог фонда новоподигнутој школи Стајевачкој у срезу кривопаланачком; исто је подарио 500 динара фонду државне учитељске школе у Скопљу; 500 динара дому слепих у Земуну; 500 динара дому новинарског удружења у Београду и 500 динара српском пчеларском. друштву у Београду. За подизање народног. дома у Врању 200 динара и народ ној читаоници у Кленику 200 динара и дому свештеничке сирочади 200 динара и поред тога он је члан, утемељач или помагач већине наших хуманих друштва. М све шо из својик личних средстава. Ово сам изнео из ра:лога што верујем да ће неки, под утицајем горњих бележака, стећи погрешно-уверење о нашим монасима, међу којима их има у знатном броју, врло вољаних, племенитих родољуби и великих народних пријатеља, као што је случај са уваженим архимандритом Миловановићем, старешином Осоговског Манастира. Б-И.
Женска занатска школа у Приштини
Предузимљива Женска подружини у Приштини која се брине о полубановинској Женској Занатској Школи у истом месту, већ више година интензивно је радила на подизању нове модерне школске зграде. СВИ
Захваљујући раду ове подружине и помоћи коју су подружини поделили Министарство трговине и индустрије и Краљевска банска управа Вардарске бановине ови су напори крунисани успехом. Подружина је подигла нову школску зграду која је освећена и свечано отворена 4 децембра 1931 год.
За указану јој помоћ Поружина је уписала Вардарску бановину у ред великих својих добротвора. у
Бележимо овај случај у жељи да не само честитамо Подружини и пожелимо њој и повереној јој школи напредак и даље успехе, него и да га као пример истакнемо и осталим женским корпорацијама.
Књижевност
Календар Српског Пољопривредног Друштва
Како сваке тако и ове године Српско Пољопривредно Друштво издало је свој пољопривредни календар. Књига осим календарског дела, садржи читав низ популарних чланака из свих грана пољопривредне 'роизводње.
Узимајући у обзир виску цену календара (10 динара), можемо га топло препоручити нашим 'пољопривредницима, сеоским учитељима и свештеницима. '
Пољопривредно Одељење Краљ. Бан. Управе Вардар Бановине 58 __у Скопљу