Službeni list Vardarske banovine

јр - = ~ _ О а БРИЈЕ 5 Је" 57 Мо а -.

БИБЛИОТЕ 4 УБИ ЗРЗИТЕТА

РОГРАД,

Зротову •

Поштавчна плаћена

~

«~__ Бар

и; « 6

6

12 МАРТА 1932. ГОД. СУБОТА

БРОЈ 2— ДИНАРА

ГОДИНА ШП. Број 120 СКОПЉЕ

ЕЛУЖБЕНИ ЛИСТ излази један пут недељно. Годишња претплата је 80.—, а за иностранство 140. — динара. Огласи се примају по утврђеној тарифи. Рукописи, огласи и претплата се шаљу на адресу Банске Управе за Уредништво Службеног Листа. — Уредник СИМИЋ СТЕВАН, директор гимназије у пензији.

ПОКРЕТНА ПОЉОПРИВРЕДНА ИЗЛОЖБА

Ми смо у прошлом броју говорили о овој покретној пољопривредној изложби, која је под покровитељством нашег узвишеног владаоца Његовог Величанства Краља Александра. За време тродневног бављења у нашем граду, ову изложбу је посетило 10.885 посетилаца, што најбоље сведочи о великом интересовању нашега народа. Да је било могућности да се ова изложба задржи више времена, неоспорно да би кроз њене вагоне продефиловало у огромном проценту становништво Скопља и околине.

Према обавештењима које смо добили, народ је у свима местима дуж железничке пруге, у масама долазио тако да је од Београда до Скопља било око осамдесет хиљада посетилаца, чињеница, која најречитије говори о великом интересу који постоји код нашега народа за сва питања која су у вези са привредом.

Изложба је тако уређена, да у свима појединостима оставља утисак најбоље и најсавршеније школе организоване на принципу очигледне наставе. Да се задржимо само на неким примерима, који ће подкрепити наше гледиште. Тако у деветом вагону је изложба хигијене села и здравствено задругарство. Овде су изложени модели нехигијенских и хигијенских кућа, штала, споредних стаја, бунара, нужника, и све што је у вези са животом на селу. Ту се види како изгледа село које живи у старим традицијама, а како оно, које је у задрузи.

Нашем сељаку указан је најбољи пут, како ће свој домаћи живот, удесити с обзиром на своје економско стање, а да се све прилагоди савременим захтевима хигијене. А као примери су истакнути модели здраве сеоске куће из околине Загреба као

и из наших планинских, кршних, крајева, те онда куће из околине Љубљане и Босанске Посавине. У моделима, лепим сликама, дијаграмима и статистичким таблицама изложени су резултати сеоских задруга које врше једну од најлепших улога у економном, просветном и здравственом погледу.

Или ако се задржимо на вагону који је посвећен свињарству, тој врло важној привредној грани нашега народа, видићемо и уверићемо се шта значи рационално одгајивање свиња. Иако наш свет зна колике су користи од свиња, ипак овој грани не поклања ни изблиза ону пажњу, коју то заслужују. У огромној већини случајева свиње се држе по малим, прљавим, блатњавим и прекомере загушљивим свињцима, да се то осећа на великој даљини. Међутим наука је доказала да је и свињи потребна савршена чистоћа, свеж ваздух, чиста и бистра вода, јер само у таквим приликама она се правилно и брже развије. ИМ онда не треба да се чудимо што напреднији народи излазе на светска тржишта са бољом робом, која се боље плаћа. У овом вагону су изложене три беле и чисте свиње, једна јоркшир, енглеске расе и два примерка монголице. Живинарству су посвећена два вагона у којима су изложени разни примерци домаћих кокошију и друге врсте живине. У овим оделењима наш свет је могао видети како се гаји живина у напреднијим земљама, Ту су три инкубатора, машине за вештачко извођење пилића, четири контролна гнезда. једна мања вештачка квочка, која може сакупити око стотину пилића, један модел модерног живинарника, лампе за преглед јаја, 6 појила, аутомати зај храњење и појење, и тако даље. Код нас је до