Službeni list Vardarske banovine

Страна 18

и повишица породичних додатака за четири чла-

на породице по 130 динара месечно укупно у износу од 6.240 динара.

Надаље је предвиђена повишица награде за ! служитеља-дневничара у суми од 480 „динара годишње. Што у свему чини повишицу у суми од динара 20.610.—

Редовни лични расходи по овом предлогу буџета износе 90.420. — дочим у прошлој години лични расходи износе 69.810— динара по овом предлогу више за 20.610— динара.

У материјалним расходима по партији 3 позиције 3 овога предлога предвиђена је сума у износу од 50.000 динара као стварно потребна за огрев и осветљење стана Господина Бана, а која се по закону мора давати.

По партији 3 позиције 4 овог предлога буџета унето је повећање за канцеларијске манипулативне трошкове динара 20.840 — Ово повећање мора се повећати са разлога што се из године у годину партија канцеларијског материјала по државном буџету смањује, а потребе снабдевањем канцеларијским материјалом сваке године су веће, јер се државна администрација разграњава а са досад предвиђеном сумом од 9.160 динара не могу се ни издалека снабдевати све потребе Општег одељења ове Управе тим што је овај расход ранијих година износио 40.000 динара.

По овом предлогу буџета материјални редовни расходи износе 89.000 динара, дочим су у прошлој години износили 28.160.— динара, дакле по овом предлогу указује се вишак у суми од 60.840 динара.

По партији 4 позиције 1, 2, 3 и 4 овога предлога буџета унето је повећање за „Службени лист Вардарске бановине" у суми од 10.000 динара поред прошлогодишњих 118.000 динара.

Ово је повећање потребно за редовно излажење „Службеног листа Вардарске бановине", који ће самостално излазити у наредној буџетској години, а не као досад саставни део листа „Вардар". У овом предлогу буџета Општег одељења за 1987/38 годину предвиђено је по личним и материјалним расходима сума у износу од 307.420,динара, дочим је по буџету за 1936/37 годину одобрена укупна сума од 215.970.— динара, дакле по

„овом предлогу буџета за Опште одељење ове Управе предвиђена је више за 91.450 динара."

После овога, Господин Бан даје реч начелнику Управног одељења г. Николи Димитријевићу, који чита свој експозе. Тај експозе гласи:

ЕКСПОЗЕ О БУЏЕТУ УПРАВНОГ ОДЕЉЕЊА КРАЉЕВСКЕ БАНСКЕ УПРАВЕ (П)

— Подносилац начелник Управног одељења г. Никола Димитријевић —

„Господине Бане и господо бански већници,

Послови повереног ми одељења разноврсни су и разгранати, али захваљујући добро спроведеној организацији и пожртвованости особља свршавају се уредно и без застоја, а законски се про-

_ СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

писи стриктно и правилно примењују на поједине случајеве. |

Јавна безбедност бановине је на завидном положају. Лична и имовна безбедност загарантоване су и криминалитет, који је из године у годину у опадању, сведен је на минимум.

За овакво сјајно стање јавне безбедности има да се захвали на првом месту органима јавне безбедности, који предано и са великим пожртвовањем врше своју дужност и друго, свести и родољубивом држању самог становништва Јужне Србије, коме припада највећи део заслуге што је онемогућена качачка и четничка акција на нашој територији, која је ранијих година највише реметила јавни ред и поредак.

Живот и пословање општина и градова на подручју Вардарске бановине све се више уређује и прилагођава прописима нових закона: о општинама. Овај успех постигнут је не само услед тога, што су часници и службеници општина и градова са пуно разумевања ин воље радили и раде поверене им послове, већ такође и услед тога, што се надзор над самоуправама веома успешно врши. Поверено ми одељење и даље ће настојавати, да се потпуна организација општинских самоуправа по новим законима што пре изврши и функционисање општина и градова коначно уреди, али се већ и сада може констатовати, да је у току прошле године остварен велики и значајан напредак.

Као што вам је познато на дан 6 децембра прошле године извршени су избори општинских одборника на целом подручју Вардарске бановине у 369 општина по прописима новог Закона 0 олштинама. Избори су обављени у потпуном реду и миру на којима је слободна воља народа дошла до свога изражаја, а и нови Закон о општинама нашао своју пуну примену.

Предлог буџета Управног одељења за 1937/38 годину износи свега 1,461.854 динара, према томе већи је од прошлогодишњег буџета за 169.886.динара. Предлог је састављен према постојећем бу-= џету имајући у виду да се штедња спроведе до крајњих граница могућности и оно што је у пред“ лог буџета ушло има карактер неопходности.

Сви расходи, лични и материјални одмерени

су према фактичком стању, према најмањим, не: оспорно стварним ин неопходним потребама. Према томе од предвиђене суме буџета за

1937/38 годину у 1,461.854 динара на личне расходе иде 671.854— а на материјалне 790.000 динара.

Према овоме и лични и материјални расходи предвиђени у предлогу буџета за 1937/38 годину већи су од оних предвиђених у буџету за. 1936/37 год. и то лични расходи за 19.886 — а материјал“ ни за 150.000— динара.

1) Повећање личних расхода појављује се на следећих разлога:

а) Једном архив. чиновнику припада породич-'

! додатак за дете рођено у току ове године, који Ни предвиђен у буџету за 1936/37 годину, а који износи 1.560 динара.

6) Једном помоћ, књиговођа 1Х групе и један