Službeni list Vardarske banovine
Број 782 ______СЛУЖБЕНИ ЛИСТ _
>
џет анунтет за зајам од 20 милиона динара са којим мисли да подигне банску палату. Планови за ову зграду раде се у велико и чим зајам оуде одобрен од стране надлежних, приступиће се изградњи банске палате, надамо се још у току овога лета. Но, да не бисмо плаћали кирију у овоме периоду времена у коме се оуде бановинска палата зидала, а то је 3 до 4 године, у преговорима смо са општином да ми о своме трошку довршимо зграду Управе полиције, пошто се Скопска општина моментално налази у финансијској немогућности да ту зграду доврши, па да се Банска управа у ту довршену зграду усели и станује док се банска палата не доврши, а да за то време не плаћа општини кирију. Утрошену суму општина ће нам вратити у ратама до дана довршења банске палате. На тај нчин постиже се двострука корист: Банска управа ће се ослободити плаћања кирије, која износи око 350.000 динара годишње, а општина ће добити потребну зграду довршену, а да не плаћа интерес на новац који је узела.
Због малопре споменутих малих сума које смо имали у овогодишњем буџету за Техничко одељење а тако исто и због малих остварених прихода, г. Бан је решио да се буџет Техничког одељења повећа са 5,450.307 динара од чека само на партију за путове долази 5,300.000 динара. За ово повећање за путове (готово сто на сто него што смо имали у овотодишњем буџету), г. Бан је решио да се пошто-пото нађу средства.
Буџет Техничког одељења за прошлу буџетску годину је износио 11,014.230 динара, а ове године је повећан са 5,450.307 динара, што значи да је наредни буџет предвиђен са 16,464.537 дин. укупно. То повећање износи: за личне издатке свега 380.000 динара и то с разлога, што смо морали да предвидимо 10 нових архивских чиновника и 10 званичника административне струке за рад у техничким одељцима при среским начелствима. Пре него што су постојале бановине било је на теригорији данашње Вардарске бановине 11 техничких одељака, у којима су радили административни чиновници Министарства грађевина. Када су створене бновине и када су технички одељци ушли у састав Банске управе, односно среских начелстава, административно особље прешло је на буџет Министарства унутрашњих послова и знатно је смањено. Како Министарство унутрашњих _ послова вема могућности да повиси број особља на потребну меру, то смо ми морали да предвидимо нових 10 архивских чиновника и 10 званичника да би се послови могли обављати Како треба, јер администрацију данас врше инжињери додељени на рад и полуписмени путари. Због тога смо предвидели ово повећање од 380.000 динара.
Материјални расходи повећани су за 10.000 динара. Овог повећања не би било, да смо имали више пара по буџету Министарства грађевина, те да смо могли да на државни рачун оправимо најпотребније инструменте.
Трошкови по саобраћајној грани знатно су повећани. За бановинске путове буџет је повећан од 5,300.000 динара на 10,000.000 динара, што зна-
___Страна 7
чи да је то повећање извршено са скоро сто на сто,
Ванредни расходи у овом буџету су нам сма-
ени, зато што смо изградили мост преко Црне Реке за који смо у прошлогодишњем буџету предвидели суму од 600.000 динара. На тај начин остала нам је слободна та сума, те ту суму употребљавамо за повећање хидротехничких радова и набавку једног ваљка. Господо бански већници,
Са оваквим буџетом од 16,464.537 динара ако га надлежни одобре, ми ћемо моћи не само да чувамо оно што је досад изграђено, већ ћемо моћи, рационално употребљавајући сав претек који нам остане после одржавања, да употребимо на изградњу нових путова и на друге техничке радове, потребне за економско развиће нашега живља. _
И ако су технички задаци у Вардарској бановини веома опсежни и многобројни, те на њих треба одвојити годишње стотине милиона, ипак = као што ниједна држава и ниједна бановина. није све своје задатке одмах решила, већ је то решавала у читавим временским периодима, исто тако и ми ћемо, када имамо овако повећан буџет, моћи да кренемо многе радове напред, те да дођемо ономе циљу коме сви желимо и тежимо."
Начелник Одељења за социјалну политику и народно здравље г. др. Живојин Миленковић, који је добио реч, чита експозе који гласи:
ЕКСПОЗЕ УЗ БУЏЕТ ОДЕЉЕЊА ЗА СОЦИЈАЛНУ ПОЛИТИКУ И НАРОДНО ЗДРАВЉЕ (У = Подносилац: начелник Одељења за сопијалну политику и народно здравље г. др. Живојин Миленковић —
„Господине Бане, господо већници,
Као што се из предлога буџета види, расходи Одељења за социјалну политику и народно здрав ље износе 10,949.300 динара и од расхода за буџетску 1986/37 год., који су износили 8,663.040.динара, већи су за 2,286.260 динара. Од ове суме долазе на личне издатке 524.175 динара, а на материјалне 1,762.085 динара.
Мако је, с погледом на сталну кризу, тенденција Министарства финансија да се расходи не смеју повећавати, већ на против да се морају смањивати, ипак прилике и животне потребе не иду паралелно са жељама и намерама надлежних и одговорних фактора. Оне захтевају стално напредовање без обзира на жртве. Тако је и са расходима овога Одељења.
Болнице, које сваке године примају све већи број болесника, морају живети. Не може се одбити пријем иједног болесника у болницу зато, што нема кредита. Сваки грађанин има право на лече“ ње, на живот.
Деца напуштена, без родитеља и ванбрачна не могу се оставити на улици да умру, она се морају збринути.
Старци и старице, инокосни, без икаквих средстава за живот, морају се такође збринути и не могу се препустити смрти.
Бање, које су постале не само места за одмор; већ и моћан фактор за лечење многих болести, мог рају се уређивати, одржавати и унапређивати. Да: