Službeni list Vardarske banovine
~~~ 5 == Ето
СФ
РДаРр
1 ЈУНИ 1938 СРЕДА
ери ит
Правилник о ; трошарине на вино и ракију
На основу 55 27 и 28 Закона 0 Банској управи и озлашћења 5-а 25 Финансијског закона за 1988/39 годину прописујем овај
ПРАВИЛНИК
о висини, начину убирања и контроли при наплати бановинске тпошарине на вино и ракију на терлторији Вардарске бановине.
Чл. 1
Бановинска трошарина из става 9 чл. 19 Уредбе о извођењу јавних радова наплаћиваће се и то:
На један литар вина и винске шире (мошта) динара !-—
На један литар шампањца и другог пенушавог вина динара 3—
На један хектолитарски степен ракије динера 5— Ј 5 Вински мошт (шира) сматра се као вино по% чев од 12 новембра сваке године. Када се шири | путем дозвољених дрога пресече врење, ово се неће сматрати вином, већ као безалкохолно пиће, и као такво не подлежи плаћању бановинске | трошарине. 4 На вино и ракију увезено из наплаћује се трошарина по одредби тач. 4 чл. 72 Закона о државној трошарини.
Чл. 2
Сва вина која садрже више од 189/) алкохола сматрају се као шпирит и подлеже плаћању бановинске трошарине као алкохол по хектоли| тарском степену. | | Ракијом у смислу 5 21 тач, 9 Финансијског
иностранства и ||
ске Бановић
пеједини број 2 динара
СЛУЖБЕНИ ЛИСТ ивлази једанпут недељно. Годишња претплата 80 динара.
Огласи се примају и рачунају по следећој тарифи:
оглас до 24 речи Дин. 12; свака даља реч Дин. 0.50. ПРИВАТНИ ОГЛАСИ ПЛАЋАЈУ СЕ УНАПРЕД
Новац се полаже на чек. рачун бр. 80127, кли поштанском упутницом не адресу Аднинистраније Службеног Листа, Скопље,
„= '- 5
"ГОДИНА !Х БРОЈ 842 о СКОПЉЕ ШП ЛЕТЕ]
Цара Николе 35.
висини, начину убирања и контроли при наплате банови: ке на територији Вардарске бановине
закона за 1937/38 годину сматра се: дести. =“ ке мине од воћа са једном коштицом или ЈЕ 147 више семенки (зрна), или чији је. плод 6. =4 дестилат грожђа (сем сувог: султатина, розаки, коринтско грожђе и томе слично) од вина, винске шире, кљука или масла (виновице) винског кома, дропа; дестилат од корења (сем шећерне репе) од диња, бундева и воде помешане са медом, ако овакав дестилат не садржи у себи више алкохола од 4590 за воћне ракије, односно више од 509/о за дестилате вина, винске шире, кљука или масла (виновице) винског кома, дропа, грожђа, и ако овакав дестилат има карактеристичне особине воћне ракије т.ј. укус и мирис (буке) сировине од које је произведен.
Ракија која се пиће, већ за справљање рума, ликера, или квих глкохолних дрогериско-фармацеутских пре“ парата, сматра се шпиритом (алкохолом) и подлежи плаћању бановинске трошарине као и на шпирит по хектолитарском степену.
Дестилати произведени из горе побројаних сировина који садрже у себи мање алкохола од 45ој) односно 5090 а немају поменуте карактери“ стичне особике воћне ракије као и дестилати произведени из горе побројаних сировина са садржином алкохола-јачом од 450) односно 5009/, сматраће се као шпирит и према томе у свему подлежати прописима који важе за штирит (алкохол). У случају спора има се извршити _ хемијски преглед сходно одредбама чл, П, 12 и 13 Правилника за извршење закона о државној трошарини. | Ју
не употребљава као таква за ма ка-