Službeni list Vardarske banovine

гени пећ беди ода прави Тиси

дата пса леђа тирани зиби

парно и

увери.

Број 842

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Страна 8

који пријављују ове пошиљке надлежним органима припада награда коју за овај увећан посао одређују споразумно надлежне обласне дирекције са Баном.

Ако пошиљка доспе другим путем а не железницом_ или поштом, мора превозник пошиљке одмах јавити најближем Одељку финансијске контроле или општини. Одељак финансијске контроле или општина издаће транспортни лист и поступити даље према одредбама овог Правилника.

Ако оваква пошиљка долази из иностранства у бановину другим путем, транспортни лист издаће царинарница и са овим даље поступиће како је то напред предвиђено.

Чл. 1]

Вино и ракија која се извози из бановине, где се убира трошарина, морају бити снабдевени са транспортним листом. За пошиљке у иностранство транспортне листове одузима царинарница и враћа оном органу који је транспортни лист издао са потврдом да је вино односно ракија извезена у иностранство.

У осталим случајевима превозници морају сами предати транспортни лист најближем Одељку финансијске контроле или општини у месту где је пошиљка прешла границу бановине. Транспортни лист враћа се оном органу који га је издао са потврдом о извршеном извозу.

Уколико се извесна количина вина или ракије са наплаћеном трошарином потроши на територији Вардарске бановине, а не бановине где је трошарина плаћена, бановине ће се међусобно обрачунати, а трошарина се не сме по други пут наплаћивати на месту потрошње. Обрачун ће се обавити концем буџетске године.

Чл. 12

Ако при преносу вина или ракије настану сметње, да се вино или ракија мора преручити или пренос обуставити, онда се то мора пријавити најближем Одељку финансијске контроле.

У случају да лице, коме је послато вино или ракија на које није плаћена бановинска трошарина, неће да прими, дужан је пошиљаоц о томе обавестити Одељак финансијске контроле где је вино или ракија послато и изјавити коме се има ово послати.

Одељак финансијске контроле вратиће тада

транспортни лиса заједно са вином или ракијом у место одакле је оно пошло или ће ако се вино или ракија упућује у друго место потврдити на транспортном листу пријем и повратити је Одељку који је издао транспортни лист, а за даљи превоз издаје нови транспортни лист. ____Ако се вино или ракија враћа у место, одакле је отпремљено, онда ће се одељак уверити о повратку вина или ракије и то прибележити у белешки о издатим транспортним листовима.

Чл. 18 Транспорт вина и ракије из једног у други властити подрум мора се пријавити надлежном надзорном органу, који о томе издаје потврду.

зле Зар“ ИЛИ ТА тНИ от

Чл. 14

При транспорту вина и ракије признаје се само фактички губитак и то код вина највише 11759 а код ракије, ако се превози у жељезним резервоарима 0.5%о, а у дрвеним бурадима највише 19/0. За веће губитке признаће се само у случају ако се истрагом утврди да не постоји дело кријумчарења, у противном поступиће се по закону. На вино у подрумима продаваоца на велико, трошаринским сместиштима, и на вино код точиоца на ситно за које трошарина није плаћена, признаје се фактични губитак а највише до 6'/• годишње. За губитак преко 1090 годишње повешће се кривична истрага.

Наиме губитка на ракију, ако га има Зуо годишње признаје се само трговцима на велико у трошаринским сместиштима. Ако овај губитак прелази 5%о има се повести кривична истрага.

На име губитка код препицања ракије дозвољава се 290 од употребљене количине алкохола. Ако губитак прелази 590 има се повести истрага као и код става ! овога члана.

Чл, 15

Залихе вина и ракије у трошаринским сместиштима, код продаваоца и точиоца, налазе се под контролом надлежних надзорних органа.

Продавци и точиоци вина и ракије и имаоци трошаринских сместишта, водиће о пријему и издавању вина и ракије регистре прописане од Банске управе који се закључују свака три месеца. ( примању и издавању винског мошта водиће посебну евиденцију. Контролни органи морају на основу транспортних листова контролисати правилно уписивање вина и ракије и правилно плаћање бановинске трошарине.

Чл. 16

Сви произвођачи вина и ракије, без обзира да ли производе вино или ракију из сопствених или ма по ком основу набављених сировина, ако воде трговину са алкохолним течностима на велико или мало, дужни су надлежном Одељку финансијске контроле у року од 24 часа пријавити количину сировине за производњу вина или ракије, што ће контролни орган утврдити записнички ва лицу места.

Произведене количине вина или ракије, про. извођач је дужан пријавити одмах а најдаље за 94 часа од производње надлежном Одељку финансијске контроле који ће путем контролног органа на лицу места утврдити зописнички произведену количину вина или ракије, упоредивши добивене количине са сировином Одељак ће провести кроз регистар односно сместишну књигу.

При отуђењу таквог вина или ракије има се у свему поступити по одредбама овог Правилника. Трговцима са алкохолним пићем, који су у исто време и произвођачи тих пића, дозвољава се за кућну употребу без плаћања трошарине од властитог производа, годишње за сваког одраслог члана старијег од 18 година породице и кућне послуге 100 литара вина, ако је број чланова поро-