Socijalizam i seljaštvo

опремљена за одбрану свога поретка; речју, друштвени преображај у смислу социјализма постао је врло тежак, многострук и далекосежан посао.

Није стога чудо што се социјализам, •- наука и друштвени покрет, рачваО' као дрво са много животне снаге; захватио је земље разне привредне и културне структуре; загрејао је и мобилисао људе разник друштвених стања; гледа све внше да задовољи душу поред материјалног интереса; ставља у своју службу верска, национална, естетска и морална осећања. Пошто те многе и на први поглед противречне задатке не могу увек да врше исти људи и исте средине, јавили су се социјализми место једног јединственог со-цијализма, као што су са развојем хришћанства настале разне цркве и вероисповести'.

Борци за социјализам поделили 1 су се према методима; они су се поделили и према послу коме се разне врсте социјалиста посвећују. У скоро свима религијама, поред мирасог свештенства постоје калуђерски редови, чувари „праве вере“, из кој'их се рекрутују великодостојници. У свима социјалистичким покретима, поред задруга и счндчката, постоје просветна, умедничка, спортска и гимнастичка друштва. Али изнад свих облика покрета, као будни стражар, инспирагтр и вођ, стоји партија, црква модерног времена. Остаје да се посвети посебна пажња преношењу социјализма на село, међу сељаке, да се социјализам прилагоди сељацима. Сељацн су већина људског рода и зато правог соци.јализма не може бигги док

17

СОЦПЈАЛНЗАМ И СЕЉАШТВО

Библиотека Политика и Друштво