Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

„Тешкоће које постоје између Југословенског Одбора и "српске владе односно признања Југословена на основаном начелу не тичу се само тактитчних питања. Одбор верује да "се данашња критична ситуација не може решити друкчије него саставом једног концентрадионог кабинета, у коме би били и шефови свих српских странака. Одбор је уверен да само Ваше Височанство може изазвати образовање једног таквог кабинета и да је Ваше Височанство једина личност квалификована да прими од савезничких влада изјаву, којом би се цео југословенски народ признао као савезник и као ратујућа страна. У споразуму са другим пријатељима српскојугословенске ствари, ја верујем да би се ситуација знатно поправила ако би Ваше Величанство посетило одмах Запад у пратњи војводе Мишића. Цео положај Срба и Југословена у данашњем рату имао би се знашно коритовати доласком Вашег Височанства овамо.“

Г. Стиду п поменутом одбору требало је скоро месец дана, да на ону достојанствену депешу Њ. В. Престолонаследника одговоре новом и још проширеном непристојношћу. «Дин се сад формално постављају у позу тутора, и траже од 'Престолонаследника да промени владу и да другу састави по њиховом рецепту! Они иду и даље од тога и наглашују, да је Престолонаследник, а не његова одговорна влада, „једина личност квалификована да прими од савезничких влада изјаву, којом би се цео југословенски народ признао као савезники ратујућа странка“! По појмовима те енглеске господе, Престолонаследник је, а не његова. влада, онај који води државне послове! Да то у горњој депеши нагласе није их могао уздржати ни факт, што су све савезничке владе стално друкчије мислиле, и стадно биле у вези и радиле са српском владом. Наравно, код њих су такви појмови били само кад је реч O Србији. Да се неко усудио имати такве појмове кад је реч о Енглеској и њеном владаоцу, они би га први проскрибовали. Што је још најгоре, они позивају Престолонаследника, да, у пратњи војводе Мишића, који је само један потчињени орган владе, дође на Запад, како би се „цео положај Срба и Југословена у данашњем рату знатно кориговао“, и не казујући у ком би се шравцу та коректура извршила!

Нико није знао, ко је, шта и кога у ствари представља тај одбор, у име чије г. Стид ииље горњу депешу. Тек кон= дем 1919. г, видело се, да је тај одбор преко г. Стида (у „Тајм-