Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

188

посети прича у својој поменутој књижици, не каже ништа о томе, шта им је г. Филипс одговорио у погледу захтева да само америчка војска поседне „наше крајеве“. Али како је "био дошао разговор и на оне захтеве Трумбићеве о признању „југословенског Одбора“, и о праву „југословенског народа“ на државну независност и т.д, Д-р Хинковић наводи: „г. "Филипс насмијешио се је, слегао раменима, и рекао да са "стране Америке, а јамачно и савезничке, не би било никакве запријеке кад се оним захтевима не би опирао г. Пашић. Споразумите се најприје с њиме, саветовао нам је пронички, "па ћемо онда видети.“

Званична је Америка, дакле, „иронички“ одбила захтеве „Југословенског Одбора“ исто онако као што за њих ништа нису хтеле чути ни званична Француска, ни званична Енглеска.“)

Није ни могло бити друкчије. Америчка је влада имала још из раније одређено гледиште о питању признања „Југословенског Одбора“ и његове политичке улоге. Она је увек правила разлику између Чехословака и Југословена, према чему је правила разлику и између политичке улоге чехословачког и оне „Југословенског Одбора“. И она то није крила ни од кога, па ни од српских кругова. Сам, пак, г. Масарик, на кога су се чланови „Југословенског Народног Вијећа“ у Вашингтону обраћали да им помогне код америчке владе у извршењу порука Д-р Грумбићевих, знао је такође за горње мишљење званичних кругова у Вашингтону. Налазећи и сам, да се питање признања „Југословенског Одбора“, као независне политичке организације од Србије, потпуно разликује од питања чехо-словачког, није мислио да се треба одазвати поменутој молби Д-р Грумбићевих пријатеља.

Таква је, ето, била атмосфера, у којој су се, једно према другом, налазили српска влада и „Југословенски Одбор“ уочи самог састанка познате Женевске конференције.

S) Да учнни открића о којима смо овде говорили, Д-р Хинковић је Оно натеран доцнијим држањем Д-р ТГрумбића. Јер кад није довела до успеха акција Д-р Грумбићева, коју је водно иза леђа српске владе, он је онда окренуо леђа п Хинковићу н осталима, који су у Америци били пзвршноци његових порука.