Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

210

је дошао у Париз, демантовао је гласове по којима је одбијање Женевског споразума било везивано и за личност Регентову. А чим се и г. Пашић вратио из Женеве, опозиција је хтела да рашчисти питање: да ли је Престолонаследник против Женевског споразума. Пашић је одмах изјавио; да он никад није мешао Престолонаследника у те ствари. Опозиција је тврдила да јесте, а Корошец и Чингрија казали су да су само имали утисак да Пашић хоће да баци кривицу на Престолонаследника за одустајање од споразума. Најпосле је г. Давидовић у име самосталаца написао писмо Пашићу и тражио, да се Женевски споразум изврши, пошто по тврђењу(!) самога Пашића, Престолонаследник није протизан томе споразуму и пошто је данашња коалициона влада склопљена са задатком, да се тај споразум изврши. Г. Д-р Воја Маринковић, у име напредњака, изјавио је, да он није тако схватно састав нове коалиционе владе, већ се сложно са Пашићем, да је задатак ове владе био, да се Женевски споразум трансформира, када дођу у Србију. Тако је било мишљење и г. Марка Трифковића. У току ових преговарања самосталци су изјавили да они излазе из кабинета, да би показали „југословенском Одбору“, да неће да учествују у превари према · Југословенима. Кад је 13 (26) новембра стигла и депеша Прибићевићева, коју је послао г. Стојан Протић, да загребачко Народно Веће није дало Корошецу мандат за преговарање за састав владе, онда се ситуација изменила. Корошец је отпутовао, а Чингрија је изјавио да је тврђење Прионћевића тачно, и да су они, истина у најбољој намери, прекорачили мандант. Према томе он и његови другови не инсистирају на извршењу Жепевског споразума, који је, веле, н иначе постао излишан, пошто су Загреб и Београд све узели у своје руке“)

тени, да је то била једна мистификација, коју је г. Ватсон за свој рачун бно удесно. У сваком случају г. г. Корошец и Чингрипја могу дати тачна обавештења о овоме, а ми ћемо овде додати, да се чуло дајем пок. Драшковић сличну депешу, као што је ова о којој је реч, п то од своје стране, бно пз Париза упутио у Београд тих истих дана.

#) У овом смислу је п г,Балугџић, 15. новембра (по старом) известио из Париза Њ. В. Наследника Престола. „Али све су те дискусије без значаја, и вероватно је да бе се криза одложити до доласка у Србију, када ће већ свакако бити склопљена нова коалициона влада. Вести да се н на томе ради пзазвале су овде најбољи утисак најпре зато, што је то доказ жеље самога народа тамо, да се дође до уједињења, и после зато, што ће се тиме учинитн крај овоме неогбиљном послу појединих одбора, клубова, па и појединих личности, које су узурпирале право решавања шако крупних пштања,“ — говорноје у том свом извештају г. Балугџић завршујући га.