Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

16

српског оружја. Недељу дана доцније беху Аустријанци истерани и из Шапца, који раније беху заузели, јер је био без одбране. Српска војска уђе, у рану зору 13. августа, у Шабац, који, теко рећи, беше измрцварен варварством непријатеља. Тада настаде кратки одмор и спремање војске за прелаз преко Саве у Срем. Прелаз је почео ноћу између 23. и 24. августа тако, да су у недељу (24) готово сви главни делови наших трупа, одређених за прелаз, били у Срему. Тај прелаз није био у плану српске Врховне Команде, бар не у том моменту. А што је он ипак извршен, било је под утицајем наших Савезника. Пре него што се уопште за тај прелаз знало међу војницима, ваљда на четири-пет дана пре тога, нашао се један војник, у ХИП пешад. пуку Шумадијске Дивизије 1 позива, који је међу својим друговима говорио: как ћемо сад прећиу Срем, али ћемо се после недељу дана отуд вратити. И ако је та прича прострујала кроз целу дивизију, нако у њу није веровао. Војници су с највећим одушељењем прелазили на другу обалу Саве. Али, тачно на недељу дана по прелазу, 3!. августа по подне, стиже наредба Врховне Команде ла се трупе одмах врате из Срема. Аустријанци беху поново провалили преко Дрине, па их је ваљало заустављати. По једној страховитој киши, каква се ретко кад упамтила, српске трупе напустише Срем ноћу између 31. августа и 1. септембра, и хитно кретаху у правцу Цера и Дрине, слушајући уз пут глас о великој победи фрацуској на Марни.

Кад је непријатељ бно заустављен на положајима, које је, према Дрини и поред Саве на нашој територији, дотле био заузео, озбиљнијега сукоба избеђу српске и аустро-угарске војске није више било све до познате Поћорекове офанзиве, која је отпочела у другој половини октобра, па је, до половине новембра, српске трупе била потисла скоро до Чачка и Горњег Милановца. У то време, — ако сене варамо 18. новембра — била је, место чисто раднкалне, у Нишу образована коалициона влада, састављена од радикала, самосталаца и напредњака, опет под председништвом Г. Пашића.

Рано изјутра 20. новембра отпочела је контра офанзива српске војске.

Одлуке српске Народне Скупштике — Пашићева концепција

У позну јесен 1914. год. када је српска војска снажном контра-офанзивом почела потискивати Поћорекове армије, заседавала је у Нишу Народна Скупштина. У том тешком тре-