Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

216

њиме располагала како би хтела, и нико је не би могао натерати да ради оно што она сама не би хтела. Очевидно је, да је „Југословенски Одбор“ требало да рачуна само с првом могућношћу, т. |. ca потпуном победом Савезника и са распадом Аустро-Угарске, па је своју акцију требало да удеси тако, да она не иде на удаљавање хрватског од српског, него обратно, пошто је само у томе биоопшти интерес наш.

Женевска декларација и остале одлуке донесене на женевским конференцијама биле су потписате 9. новембра. Али је већ 8. новембра Д-р Трумбић послао телеграфски извештај нашим емигрантским организацијама у Америци о томе, да је на конфереоцијама у Женеви још 7. новембра дошло до одлука, које су тек 9. новембра биле потписате.

Тај телеграфски извештај Д-р Трумбићев, послат преко српског посланства у Паризу, гласио је овако:

„Конференција од дана 7 новембра прије подне, створила је једнодушно и одушевљено следеће закључке:

„|. Господин Пашић, председник министарског савета у име Српске Владе узима до знања ноту према којој Д-р Корошец, као председник, а господа Чингрија и Жерјав као чланови „Југословенског Народног Већа“ у Загребу, који сачињавају делегацију истога Већа на Конференцији, траже од влада Србије, Француске, Енглеске, Америке и Италије:

а). да буде Народно Веће у Загребу припознато као Врховна Власт државе недавно основане у оквиру народа српско-хрватско-словеначкога бивше Аустро-угарске монархије, као што н као шеф ратне флоте исте државе;

6). да буде југословенским четама припознат значај пријатељских белигерената; |

с). да Д-р Трумбић, председник Југословенског Одбора у Лондону буде припознат као службени представник „Народног Већа“ у Загребу код влада Савезника до часа док се створи скупно тело за заједничку дипломатску репрезентацију Србије и нове државе.

2. Господин Пашић примио се је задаће да безодвлачно саопшти владама Савезника ноту Д-р Корошеца, којом овај тражи припознање загребачког „Народнога Већа“ и да ту ноту подупре са целом тежином свога аукторитета.