Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

217

3. Конференција је прогласила једнодушно и са одушевљењем стварање заједничкога министарства јединствене државе Срба, Хрвата, Словенаца као и осталих југословенских крајева изван Србије, као што Србија са своје" стране; да од сада унапред нема више нити политичких нити царинских граница унутар целокупне територије Срба, Хрвата и Словенаца. |

Управна организација југословенских крајева неће бити за сада никако модифицирана, а промене, које треба увести, установиће дефинитивно Велика Уставотворна Скупштина целога народа.

4. Конференција је закључила просвједовати против акције талијанских власти ва југословенским територијама.

Господин Трумбић има замолити владу Француске, да овај докуменат саопшти јавности што је могуће пре.

„Молим да обавестите о томе г. Бабурицу.“

Одмах су и Дон Гршковићев „југословенски Свијет“, који је излазио у Њу-Јорку, и „југословенска Држава, која је излазила у Валпараизу, отпочели на свој начин тумачити Женевске одлуке.

— „Нема из Женеве поздрава никому“.. „И влада и Регент управљају само привремено, дотле, док се не састане Конспштуанта на којој ће се коначно ријешити о облику и цијелом уређењу наше уједињене државе“... „Није се у Женеви спомињала ни монархија ни династија, већ само држава“... „Србија и Црна Гора сад су само двије југословенске губерније, исто као Босна-Херцеговина, Хрватска-Славонија, Далмација и Словеначка“... „Сједишта гувернера биће: Београд за Србију, Цетиње за Црну Гору, Сарајево за Босну-Херцеговину, Загреб за Хрватску-Славонију, Љубљана за Слоненачку и Спљет за Далмацију“... „М све је то извршила народна револуција, која је одувала и Аустро-Угарску државну организацију, као и државну организацију Србије“... „Борба прошив Пашића успела је данас на свима странама“ — писао је „југословенски Свијет“ од половине новембра, 1918, па све до конца исте године.

А „Југословенска Држаза“ (од 11—X—1918.), koja је излазила у Валпараизу, где се у то доба бавио и г. Милан Марјановић, члан „Југословенског Одбора“, саопштавајући поменуту Д-р Трумбићеву депешу, питала се: „како је дошло до овога и шта ово значи,“ па је томе давала овака: објашњења: