Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

219

твори своју властиту државну заједницу... Обраћам се својам позивом на народе, на чијем ће се самоодређењу основати нова држава, да суделују код овога великога дјела по Народним Вијећима, која he се саставити од заступника на царевинском вијећу свакога народа, а имаш ће да заступају интересе народа узајамно, као п у саобраћају с мојом владом.“

Тако је, поред осталога, гласио тај манифест цара Карла, кеји чак, и ако не непосредно, — позиваше да се оснују Народна Већа и тамо где их још: није било, па им свима стављаше у дужност „да заступају интересе народа“ и узајамно, једни према другима, и у саобраћају с његовом владом.

Манифест је премапотписао председник владе Хусарек. “)

Загребачко Народно Веће је шек на три дана после тога царевог манифеста, дакле 19. октобра, објавило, да је

оно, Веће, предузело у своје руке вођење народне политике, и да је оно једини и одлучни фактор, који у тим питањима има меродавну реч.

А из једне објаве загредачког Народног Већа од 2. новембра, 1918. видимо, да је оно било и тада још у вези с бечком владом, јер је тог дана доставило јавности телеграм бечког војног министарства, којим је Народно Веће било извештено о издатој царској наредби, да се ратна флота преда Народном Већу и да се поред ратне заставе употребљују и народни знаци.“"“)

Што се царских власти тиче, Народно Веће у Загребу било је, дакле, потпуно збринуто и безбрижно. С те стране није се оно имало чега бојати. А ако је имало каквих неприлика, то је било само од „зеленога кадра, и не због тога што је овај бранпо цара и чувао царевину од распада, па је Народном Већу с тога било потребно дизати народ на оружану револуцију и тући „кратке бојеве,“ него због тога, што је зелени кадар пљачкао и отимао за свој сопствени рачун.

#) „Манифест цара и краља Карла“ од 16–Х—1918. Ф. Шишић: „Документи“.,... стр. 176—177. *%) ф,. Шишић: „Документи“... стр. 220—221.