Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

238

саставити по договору странака дотичне покрајине. Не постигне ли се споразум, одлучиће Државно Веће. На челу покрајинских влада стоје предстојници, а у Загребу на челу земаљске владе бан, које именује владар, односно Регент, на предлог земаљских сабора, односно покрајинских већа.

„19.) Земаљским Владама дозначиват ће потребна финансијски средства државна влада у оквиру државног прорачуна, прихваћена од Државног Већа, и

„ 11.) На снази остају сви досадањи закони и други прописи, исто тако и организација судова, па досадашње административно устројство и садашњи органи земаљских влада.““)

Г. Свет. Прибићевић и Др. А. Павелић, потпредседници, са осталим члановима, изасланицима средишног одбора Народног Већа донели су, као што рекосмо, ове услове у Београд 28. новембра, 1918. г.

Ваља нарочито напоменути да је у тим условима садржано све оно, што је далматинска влада, којој је на челу стојао Д-р Смодлака, била унела у свој предлог као основу на којој се може извршити уједињење. Може се и по том предлогу судити колико је био искрен Д-р Смодлака, кад је пре кратког времена, преко једног београдског листа, узвикивао: да је његово „начело од увек било: никуд без Србије и под вођством Србије, која има највеће искуство у вођењу државних послова“, додајући, како „Србијанци предњаче свој браћи својом држављанском свести“.

Зна се да су горњи услови у Београду одбачени, а зна с

ви то да је уједињење са „независном“ и „сувереном“ загребачком државом било извршено само два дана доцније, и то на

сасвим другој основи. =

Чудна је била та „независна“ загребачка држава.

„Ми смо иступали као потпуно независна и суверена држава Словенаца, Хрвата и Срба. Ми смо водили потпуно независно нашу дипломатску акцију са иностранством, ма да још нисмо били признати од страних држава“, каже г. Д-р А. Павелић у „Радикалу“ (бр. 107). И само да су стране државе признале независност те загребачке творевине пре него што је извршено наше уједињење, ко зна да ли бисмо се око уједињења икад могли погодити ! Јер када је нова за-

##) Федро Шишић: „Документи о постанку Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца“ (стр. 275 и 276).