Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

> __ 41

тога, што су хтели добити могућности да, разним сплеткама и интригама, које би, после, развили у унутрашњости земље, мајоризирају нас Србе, да нас у новој држави сасвим баце у позадину, да Србију, Пијемонат нашег народа, учине заробљеником хрватских и каштоличко-муслиманских елемената. Они су то мислили извести на тај начин, што би свуда у тим посебним државицама удруживали против Срба: негде католичко-муслуманске, негде хрватско-немачко-мађарске, а негде муслиманско-бугарашке елементе. Србе, мајоризиране на тај начин најпре у тим посебним државицама, лако би било после, кроз централни парламенат, бацити сасвим у _ позадину и учинити грађанима другог реда.

Ради остварења тога циља и била је, на месец дана

после пробоја солунског фронта, проглашена у Загребу „пезависна држава Словенаца, Хрвата и Срба“. Али је, као што смо видели, цео тај план пропао, као што су пропали, јер у у Београду одбачени, и они „закључци“ Народног Већа, по којима се имала изградити наша заједничка држава, па се постигао споразум на сасвим другој основи, онако како је то једино и могло и требало бити.

Приликом доласка изасланика Народног Већа у Београд, концем новембра 19!8. г, постала су два јавна историјска акта, и та два јавна акта јесу основа нашем државном јединству. један од тих акта је Адреса, којом су изасланици загребачког Народног Већа поздравили Регента Александра, и у којој су изнесене одлуке Народног Већа и његове, односно хрватске жеље, а други је акт: одговор Регентов на ту Адресу. Нигде, ни у тој Адреси, ни у одговору Регентову на њу, нема ни издалека помена о каквој му драго федеративној основи на којој би се наша држава имала уредити. Па, ипак се г. Шегвић усуђује обмањивати хрватски део нашег народа тврђењем, да су представници Хрвата пристали на уједињење једино тако да се у нашој новој заједничкој држави „сачувају државоправни континуитети појединих хисторијских племенских територија“!

Да се мисао о нашем државном уједињењу и у дело приведе, „закључило је Народно Вијеће у својој седници 00 24. новембра, ба прогласи уједињење државе Словенаца, Хрвата и Срба са Србијом и Црном Гором, у јединствену Opжаву, и изабрало је своје одасланство, које ступа пред Ваше

Србија и Југословени 16