Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918

58

ренитет“ над Валоном. А, пристајући, с једне стране, да се северни део Албаније подели између Србије и Црне Горе, ако би се на то сагласиле Енглеска, Француска и Русија, Италија је, с друге стране, задржала за себе право, да она, у односима према иностранству, представља „независну муслиманску државу“, која се имала створити од средње Албаније са Драчом. Лондонским уговором беше такође осигуран суверенитет Италије над Додеканезима, као и друге знатне користи на Средоземном Мору и његовим обалама. Италија се, дакле, беше скупо продала. Она је била уценила савеснике, и та њена уцена, као што рекосмо, падала је баш у доба, кад је савезничка акција у Дарданелима већ била готово пропала, 2 блокада Енглеске довршена. Да је ово двоје био поглавити узрок, што савезници, најпосле, пристадоше на уцене Италије судимо и према садржини једне депеше, коју је руски амбасадор у Риму, 18-11-1915 г. под ПМо 55. послао у Петроград. Та депеша гласи овако:

„Овдашњи хрватски емигрант Трумбић неочекивано је добио, преко српског посланства, кратки шифровани телеграм од Супила, који саопштава следеће: „питање о дудућој суббини земаља северне Адријатике значајно се погоршало. јак утицај на шакво погоршање овог питања учинила је блокада Енглеске и шок војних операција у Дарданелима“. Предајући ми садржину овог телеграма, Грумбић је додао да је он тим истим поверљивим путем тражио објашњења од Супила. По речима Трумбића, на њега и остале емигранте горњи телеграм произвео је јак утисак тиме, што он пада баш у време, када се у овамошњим (талијанским) новинама, истиче за

окружују Горицу и који се налазе у Истри. Напротив они, природно, настојавају да добију целу Далмацију. Једна слична трансакција могла би осигурати у исто време п Италији и Југословенима једно, „пријатељско развиће и могла би имати за себе све објективне судије“.

Док је француске сматрала да ће се неутрализацијом источне обале Јадрана нарушити суверенитет држава, које Ке се на тим обалама ствоБа дотле су, као што видите, енглески пријатељи Д-р Трумбића,

· 8. Стид и други, писали у лондонском „Тајмсу“ да ће Јужни Словени тек од једне такве неутрализације имати користи! И чак су додавали, да су тога истог мишљења и неки шефови „Југословена“, што је, свакако, и било истина, кад ни један члан „Југословенског Одбора“ никад није демантовао то тврђење у „Тајмсу“. Било како му драго, тек је та енглеска новинарска студија појачала раније веровање меродавних америчких кругова да су извесни наши утицајни Југословени били уједно и сарадници оне политике, која је желела, путем неутрализације, m енглеским ратним бродовима отворити сва пристаништа на источној обали Јадрана, а такву политику Америка никад није одобравала.