Srpska književna zadruga u 1895. godini : godišnji izveštaj

3 -15

како се стални камитал све више приближује суми, с којом би Задруга могла доћи до свога угледнога дома и осталих потреба, стараће се управа да по могућству још у овој години задовољи захтев друге редовне скуп_штине о дому. Управи би било мило да чује и на самој овој скупштини од задругара њихове жеље у погледу начина, на који би Задруга згодније дошла до дома, да ли нпр. куповином какве готове куће или зидањем, итд.

После овога извештаја, =

Благајник прочита своја два извештаја о имовноме стању Задругину у минулој години, (Види стр. 16—19)

Потпредседник пита скупштину има ли каквих „напомена на прочитане извештаје и прима ли их. (Скупштина једногласно прими извештаје.)

Т'. Стеван Ловчевић, излазећи на, сусрет жељи управиној, да се поведе на скупштини товор и о начину, којим би Задруга најпробитачније дошла до свога дома, који би, по његову мишљењу, био врло значајан и по напредак Задруге, моли да управа изјави, 40 каквих је комбинација до сада дошла у томе питању.

Тајник пзјављује да уопште имају две комбинације: или да Задруга купи какво имање, на коме постоје за Задругу потребне зграде, или ла купи или

"Од државе или општине добије земљиште, па на њему · сама себи подигне дом. Прва је комбинација зтоднија с тога, што су сада цене имањима доста пале и што таквих имања има усред Београда; друга ком„бинација је згоднија по томе, што би дом, који би подигла сама Задруга, одговарао у свему нашим са| ПашњИМ И даљим потребама (зтодним просторијама, за "канцеларије, магацине, штампарију, књиговевницу итд.), али је незгодно по томе, што таквих празних зем-