Srpska književna zadruga u 1900. godini : godišnji izveštaj

288

одведе много робље. — 1859. рођен је Алфред Јенсен, шведски књижевни радник, велики пријатељ нашега народа и одличан познавалац наше књижевности: превео је до сада на шведски језик све наше боље песнике и приповедаче; написао је и одличну ш исцрпну студију о нашем песнику Ивану Гундулићу. 1876. српски устаници, под пуковником Милорадовићем, разбише Турке под Крупом, у Босни, и задобише много оружја и џебане. — 1898. умро је, у Београду, Сава Сретеновић, просветни радник.

Онтобар.

1. — 1842. рођен је, у Шапцу, Стојан Новаковић, државник, просветни, научни и књижевни радник, прави члан Српске Краљевске Академије: поглавито ради на српској историји и науци о српском језику („Орпска граматика“, „Историја српске књижевности“, „Срби и Турпи ХТУ и ХУ века“ и др.) — 1875. Шефкет паша удари с великом војском од Требиња на Зупце, у Херцеговини: али та српски уста= ници дочекаше и сузбише натраг. — Истога дана био је крвав бој између српских устаника и Турака код Буча, близу Берана; Турци бише надбијени. — 1376. био је бој између Срба п Турака на целој бојној линији од Алексинца до Кревета. — Истога дана српски устаници разбише Турке између Вакупа и Травника, у Босни, и задобише доста оружја и џебане.1877. умро је, у селу Боксеку, у Угарској, Коста Николајевић, државник и научни радник: радио је с великим успехом на српској историји.

9. — 1598. Орби шајкаши уништише под Будимом турску флоту. — 1876. Дервиш паша попали српска. села пред Опужем, али га Срби Црногорци дочекаше и после дужега пушкарања одбише натраг.Истога дана српски устаници разбише Турке код Старога Мајдана, у Босни, и задобише оружја и хране. — 1898. умро је Коста Вучковић, велики просветни добротвор: оставио је 60.000 Форината да се оснује српска тимназија у Сарајеву и 160.000 Форината да