Srpska književnost u XVIII veku

СРПСКА ЕЊИЖЕВНОСТ У ХУПТ ВЕКУ 5

дубоко убеђене хришћане. ХУШ век наставља тај започети посао народног образовања, али не у верском смеру, но у отворено безверском, а често п против-верском смислу, са намером да се сва истина каже целоме свету, да се цео народ васпита у идејама слободе мисли и савести. И те нове просветиљске идеје створиле су модерно друштво овакво какво је данас.

ХУШ век, који је духовно препородио толике земље, који је једном великом политичком и социјалном револуцијом створио нову Европу, и који је основао америчку слободу, био је од особитог значаја и по српски народ. Он није само унео рационалистичке и просветитељске идеје међу Србе, он, у исти мах, и у првоме реду, значи прелажење српскога народа из Средњега, Века у ново доба, улажење у западну европску културу, почетак живота у модерној цивилизацији и стварање нове, праве књижевности српске. У томе веку, убрзаним кораком, Срби изилазе из средњевековне таме, улазе у једну организовану европску државу, ступају у коло модерних народа, оснивају своју народну просвету и стварају своју световну књижевност.

Нарочито у књижевном погледу не може се довољно нагласити значај ХУШ века у прогресивном развијању српскога народа. Српска књижевност, онаква каква се створила у току последња два века и каква данас постоји, непосредно, у целини, и искључиво, израсла је из књижевности ХМШ века.

Стара српска, средњевековна књижевност није могла ништа допринети поновном стварању српске књижевности. Она је била готово искључиво црквенога карактера, и црквени људи су је ра-