Srpski književni glasnik
396 СРПСКИ Књижевни ГЛАСНИК.
удала за свога љубавника. Алп у томе пропада, увидевши на крају да је њен брак био несрећан више њеном кривицом него ли кривицом њенога мужа, и да је њен муж Брумбер (Вгишшђаг) красан човек, достојан њене љубави. Све ово сведочи да је писац прилично дубоко загледао у душу женину и судбину човекову. |
Leipzig 1902, Deutsehe Verlags-Anstalt) msammme cy две свеске мемоара Роберта Мола (Кођег уоп Моћ!) у којима, поред других интересантних ствари, налазимо и ову оцену о Бизмарку као говорнику у Рајхестагу (из године 1874):
„Формално, Бизмарк није био добар говорник. У говору је застајкивао и говорпо је скоро са зебњем; није могао "одмах да се сети речи нарочито у почетку. Китњаст није никад тражио да буде, па п саме оне важне п одлучне речи, које су одјекнуле у целоме свету, изговорене су готово обичним тоном у коме се воде разговори по салонима. Он је утицао на слушаоце као човек, а не као говорник.
— Под насловом „Lebenserirnnerungen“ (Mtuttgart-
— У низу дела која, под именом: Мобдега Епећећ Утцеге (Модерни енглески писци), издаје лондонски издавач ВЈаскугоо а, изишла је књига о Тенисону, из пера одличнога. критичара енглескога Андрије Ленга (Апдгеу Гапе). Предмет и писац ове књиге довољно је препоручују нашим читаоцима који знају енглески.
ДРУШТВА.
— (Српска Краљевска Академија. — На главном голишњем скупу Срп. Кр. Академије 31. пр. м. изабран је за правога члана академије природних наука Др. Светолик Радовановић, проф. Вел. Школе и досадашњи допиени члан исте академије; за дописне чланове изабрани су: Др. Богдан Гавриловић, проф. Вел. Школе за академију природних наука, а епископ. Никодим Милаш, досадашњи почасни члан Академијин, и Др. Сима Ругар, проф. у Љубљани, за академију друштвених наука. За стручне секретаре за 1902. г. изабрани су. Др. Мих. Петровић, за академију природних наука; ЉЂуб. (Стојановић, за академију философеких наука; „Буб. Ковачевић, за академију друштвених наука, и Миж. Балтрозић, за академију уметности.
На скупу Академијина председништва 3. фебр., поред осталог, прочитано је пиемо г.г. Geutlhner-a n Geest-a,