Srpski književni glasnik

398 СРПСКИ Књижевни ГЛАСНИК.

г. Dr. Пери Л. Вукићевићу и От. Душану Рајчићу, проФ. — Књиге г-ђице Љ. Сладојевићеве: Домаће Газдинство, веће и мање издање, послате су г. Драг. К. Антићу, проф., да да мишљење да ли се веће издање може препоручити за школеке књижнице а мање за уџбеник у Девојачким Школама. (Ј.)

— (риско Геолошко Друштво. 10. јануара ов. г. на ХСТ. састанку приказана је збирчица минерала и фосила из околине Пирота (послао г. Панта Милановић, проф.) саслушан је допис г. Цветка Петковића, проф. о земљо-

тресу у Јагодини 11. дец. 1901. године. — Живко. Ј. Јоксимовић, проф. приправник, реферисао је о резултатима Кацерових студија мајевичке области у Босни. — Г.

проф. Пера Павловић саопштио је своје одредбе богате збирке голтеких #20CHJa из околине Леновца, (сакупио и FT. Заводу поклонио г. Михаило Живковић, проф.) — Г. II. Павловић је приказао збирку лепих терцијерних фосила из метохијске котлине (сакуппо и Г. Заводу послао г. Милош Динић, проф.).

На ХСП. скупу (10. фебруара о. 1.) Г. Друштво примило је на дар неколико геолошких примерака из Србије; саслушало је допие г. Н. М. Ракића, проф., о земљотресу у Врањи 16. јануара, и писмо председника општине комаревеске, којим извештава да се, услед земљотреса, у Богутовцу цело једно брдо срозава, те читави грмови силазе дуплке у долину, а сељаци се плаше да су ово предзнаци вулкана. — Проф. Ј. М. Жујовић држао је предавање о геолошким приликама у Бољетину, више Доњег Милановца. Од новости, које су овом приликом изнете, поменућемо само ове: врло многи изданци пермотријасних пореира, туфова и пешчара почев од врха Гребена уз Дунав до Пештера; ситне врце угљена у лијасноме пешчару на платну Власца; појава фауне средњег Лијаса под Пештером; неколико нових лежишта из средње Јуре; а као најновије: доста богата фауна баремеких амонита. Доња се Креда завршује, у испитаној зони, капротинским кречњацима, који су се почели стварати за време Неокома и наставили за време Анта. тектонској грађи ове области раселања играју главну улогу, а набирања споредну. Мезозојска зона подељена је Ba неколико глама п трапова, који у главноме нагињу“ ка југо-западу, као п на наспрамној, банатској страни Дунава. (6 JJ)