Srpski književni glasnik
НАРОДНА БИБЛИОТЕКА. ПРЕГЛЕД ЊЕНОГ РАДА ЗА 190] годину.
Прошле године 1. марта изашао је нов Закон о На-– родној Библиотеци. П ако је ступање у живот тога закона било означено за 1. јануар 1902 године, ипак је још од марта месеца прошле године почео нови закон у неколико да се примењује. Као резултат тога новога закона. јесте п овај статистички преглед, који се, због краткоћевремена, није могао поднети уз извештај библиотечки: Кр. Срп. Академији, те га ми у целини доносимо за читаоце „Српеког књижевног Гласника.“
У овом прегледу, поред осталога, обраћена је пажња на писце који се читају и дела њихова. Све што се у Народној Библиотеци читало подељено је на струке. Тако имамо потпун преглед и резултат рада Народне Библиотеке што ће, мислимо, бити од интереса за све пријатеље наше просвете и посебице за читаоце овога. листа.
Далеко смо од тога да не будемо задовољни с постигнутим радом наше Народне Библиотеке ; али ми бисмо се радовали ако бисмо дочекали да наша Народна Библиотека буде одиста Народна, т.ј. ако буде приступачнија и оној маси коју треба просвећивати. Признајемода је то у просторијама, у којима се Н. Библиотека сада находи немогуће, а са досадањим буџетом није ни мислити да она отвара филијале, у којима ће народ налазити поуке: и забаве. Код нас се још сматра књига као раскош, а не као потреба. Да се којом срећом сада итампају у књигама претплатници, ми бисмо видели у томе много што. шта поучно. Данас се књиге мање купују, то је факат, а њих су потисли дневни журнали. Ово спомињемо само узгред, а другом приликом проговорићемо о. овом. опширније .