Srpski književni glasnik
300 СРПСКИ Књижевни ГлАСНИК.
великим миграцијама под пећеким патријарсима, него још и више у оном занимљивом и кобном процесу којп је настао од додира дивљих и физички најјачих арбанашких племена с нашим народом: тај се процес убрзао тек од 150—200. година, нарочито после другог ерпеко-туреког рата, и у последње доба. Последица му је истпскивање и претапање српских становника на Косову. Али поред досељавања. Арнаута п других народности у мањем броју (Турака, Черкеза, Цигана, Влаха и Јевреја), на Косово су се, нарочито иза великих миграција, стицали српски досељеници п пз других, ближих и даљих крајева. тако да је данашња. етнографска композиција српеког становништва, међу којима су „старији“ у мањини, шаренија но што би се могло на први поглед уочити. Та етнографека. мешавина г разноврено порекло мора се донекле огледати п у спољним, антропогеографским особинама данашњих Косоваца, од којих је писац само 'неке узгред. додирнуо.
Али п ако овај рад Г. Нушића, због оскудице метода, нема у целини карактер праве антропогеографске студије, ипак као „Опис земље и народа“ он има своју велику вредност, као једна од најисцрпнијих монографија о Косову Пољу за ширу читалачку публику. Па и будући научни пепитивачп наћи ће у њој многобројне и драгоцене податке, до којих је писац махом властитим опажењем и дугогодишњим проучавањем прилика дошао. П то је оно, тај нови материјал, та нова факта и подаци, који се тако лако и брзо не сабирају, што је у овој књизи Г. Пушића најважније. Ми ћемо, уз кратак преглед садржине, за сада истаћи само значајније, и с неколпким напоменама.
Писац је сву грађу о Косову обрадио у три дела. У првоме делу је дескриптивна. географија целе Косовске котлине, на име: назив, положај, границе, димензије: планине и поља; воде и природопиени (7) односи (клима, геолошки састав, флора и. фауна). У овај добар опис, меетимице развучен, писац је, вероватно из пажње да из-