Srpski književni glasnik

СТАРЕ СРПСКЕ ШТАМПАРИЈЕ. 449

ње ликови св. Козме, Јована Дамаскина и Јосифа, а пепод тога уплетеним словима пише: „емерени Никанор, Новобрдеки митрополит.“

И ова је књига штампана у формату #10]. п има У8 табака. Један примерак од ње има у Рилеком манастиру, а други је у ман. Св. Павла у Св. Гори (од њега трп листа у Петрограду); али се из описа не види да ли је то Октоих 1—4 гласа или 5—8. Ако је ово последње, онда ћемо имати од њега четири примерка у Нар. Библиотеци (али ниједан није потпун); јер се остало, по опису, слаже са Грачаничким.

УП. МИЛЕШЕВА.

Како је основана штампарија у задужбини краља Владислава, где су почивале мошти св. Саве, лепо се види из поговора прве књиге која је изишла из те штампарије :

„Ја, емерени пгуман Дапил, јеромонах, и са свима

о господи братијама, зажелеемо трудољубазно саста-

вити форме у манастиру светог вазнесења господња,

п посласмо о господи братију нашу, Никанора јеро-

монаха и Саву јеромонаха у стране Италске с игу-

маном Бањеким Мардаријом јеромонахом, у мирословетвујући град Венецију, п све што је требало отуда принесоше. И саставпемо ове типаре, колико могоемо постигнути, и сеписасмо душелолазне књиге ове Исалтире, и у које приложисмо синаксаре дневне

п постне и Часловаи.“

Тај Мардарије био је јамачно пгуман манастира Бање код Прибоја, храма ев. Николе, где је некад била Дабарека јепископија, коју је основао св. Сава, отуда је и титула познијим јенископима п митрополитима који су седели у Сарајеву: „јепископ Дабро-Босански.“

Псалтир овај почет је да се ради 1. јануара, а довршен 30. октобра 1544 године у Милешеви. Има 43 табака формата млетачких п горажданеких Леалтира. Радили су га јеромонаси Марларије и Теодор. Да ли је овај Мардарије пети са игуманом бањеким Мардаријем

29