Srpski književni glasnik

ЛЕПА ВАРОШ. 519

хански Хатишериф, Танзимат, Хатихумајун) нису имали никаквих последица. „Болест је остала неизлечена, а што она дуго траје, више се има приписати изукрштаним интересима који се везују за питање о наслеђу „болеснога човека“ (тако је још цар Никола П назвао турску царевину). него ли овим. пројектованим реформама које су остале мртво слово на хартији.“

(Наставиће се.)

СвеЕТ. Ст. Симић.

ЛЕПА ВАРОШ. (4.)

Crape Bapotin, Koje Cy TOTOBO CBe OHHe OHMđaCAHe зидом и удешене за одбрану од непријатеља, биле су већ самим тим принуђене да се збију на што мањем простору. У елед тога су им и улице биле тесне, за саобраћај незгодне. Тој скучености доприносиле су још п пијаце п отворена места. Сем тога, честим и великим трговима пи сајмовима морало се наћи места у самој вароши. Данас је у том погледу сасвим друкчије. Тргови се држе у затвореним зградама, а еточна тржишта, као и сва тржишта за пољопривредне производе, смештена су изван вароши. За то су улице у данашњим варошима често одвећ широке за нормални саобраћај.

Могло би се управо рећи, да данас ширина улице п не зависи од величине саобраћаја. Управо је немогуће подесити ширину улице према живости саобраћаја. нарочито у извесно доба дана. Толики париски булевари и авени (ахепџе), ма да местимице иду у ширину сто до сто педесет метара, опет у извесно доба дана нису толико широки колико би то саобраћај захгевао. Кад би

VI итање о Старој Србији“. стр. 22.