Srpski književni glasnik

ОЦЕНЕ И ПРИКАЗИ. 631

жњим јој областима најважнија за сазнавање и проуча-

на измаку свога опстанка.

- Ни успомена Ha негдашњу отмицу девојака, која је у културном развитку народа била претеча куповини, · није у Херцеговини сасвим ишчезла. Она се од окупа— дције не врши више у оном разбојничком облику, у коме се врши данас код многих некултурних народа, али њени данашњи симболи који се у одбеглицама манифестују, ~ чести су у Херцеговини исто онако као и у Србији, · Босни и још неким српским областима.

| Уз обичаје овзабоне као и уз друге обичаје“ иду

Ба редне чиниоце њихове, као врачања, бајања, сујеверја n" т.д., имаће њихов рад ону вредност за науку коју треба — да има. Писац ове књижице радио је тако и донекле из— вршио. свој задатак, кажемо донекле, јер су врачања, баs jama, гатања и празноверија, која се чине у добу де: – војачке удадбе и момачке женидбе у Босни, Херцеговини и југозападној Србији, врло разнолика и бројно много | премашују она која је он епоменуо.

ЊЕ О погребним обичајима писало се код нас мање него 0 свадбеним. То је сасвим појмљиво, јер свадба, коју прати радост и весеље и која пружа наду на бољу срећу a будућности, привлачила је увек већу пажњу него смрт. Братић је описао и овај обичај у Горњој Херцеговини, ли, као и остали описивачи, гледао је и он да се што пре отресе ове непријатне теме. Због тога је и опис испао много краћи него што је требао бити.

До-РоМ. В. Смиљанић.

вање народнога живота, нарочито оних облика који су“

ra