Srpski književni glasnik
и
638 · Српски Књижевни Глас“.
реалну студију обичаја, док је он чиста епопеја нере- ална п симболична. Бурж је писац од талента, радан, | строг према својим рођеним делима. Десет му година треба за једну књигу, што је веома оригинална особина у добу брзог „избацивања“. Богате имагинације, Бурж Je Jom m песник-филозоф , у правом смислу уметник. Његово је дело песимпстичко, оно износи негативне ре- · зултате науке у погледу напретка човечанског морала. Стара теорија, много старија од Буржа, којој он даје само новог полета. У сваком случају, ово његово последње дело заслужује пажњу.
Васпитање демократије. — Париска књижара Феликса Алкана издала је значајно дело „Васпитање демократије“, збирку предавања, па париској школи виших социјалних студија Ернеста Лависа, Алфреда Кроазеа, Шарла Сењобоа, Малапера, Густава Лансона п Адамара. Од предмета. ове књиге у овај мах нема важнијег про- блема, и њу треба читати нарочито у нае где се у том. смислу има много што да ради.
„Европљанин“. — Познати п одлични париски чаcounc „UI, Еагорбел“, тако брижљиво уређиван и тако једар и сигуран својим садржајем, који је у последњим догађајима са пуно епмпатија заступао ствар Србије, сада. је проширио своје уредништво. Поред досадашњег уредника Шарла Сењобоа, професора на Факултету Књижевности у Паризу, једног од најбољих историка француских, сада је добио за уредника и Бјернстјерна Бјерисена, великог песника скандинавског, и Николу Салмерона, бившег председника кратковремене шпанске републике ) и вођу републиканске странке у Шпанији. :
„Демократија и организовање политичких странака“. — У издању париске књижаре Калман-Леви изишле су две свеске од професора Острогорекога под горњим насловом, где је изнео слику унутрашњега. живота странака у Сједињеним Северо-Америчким Државама и Енглеској. Писац се изјашњава противу политичких странака. – 0 у опште, јер му оне изгледају несвесне, HeO,IpebeHe, xa· #%, отичне у доктринама и програмима, ауторитарне п HHтригантске у своме раду. Заведен успехом и исправним