Srpski književni glasnik

,

115

ЗМАЈЕВА ЛЕКТИРА.

рим, али Змај није био бог зна како навикнут на таке разговоре, и моји покушаји да разговору дам такав правац већином су остајали без успеха. Но крај свега тога, ја сам, које од самог Змаја, које од блиских му лица, ипак дошао до неких података о његовој лектири из тога времена.

У мојим дневницима, у којима сам од 1895 године па до смрти Змајеве записивао све што сам кад са Змајем говорио, има на једном месту записано како ми је песник једаред признао да науке о песништву, науке о слагању стихова, о песничком стилу уопште нигда није читао. И ве само ла то није нигда читао у зрелим годинама, кад му послови лекарски, уреднички итд. тако што нису допуштали, но изгледа да он то није читао ни у младости, када је учио гимназију. Пети, а канда и шести разред гимназије, где се некад предавала „поезија“, учио је Змај у Новом Саду за време маџарске револуције, 1848 и 1849 године. Говорећи о свом школовању у то доба, Змај се овако изражава:

„Професори су нам предавали не у школској згради (изгорела у буниг), но по својим становима. Настава је ишла сасвим неуредно и траљаво. Добијали смо, истина, сведочанства да смо извесне разреде као свршили, али смо мало шта знали о оним предметима који су се спомињали у нашим сведоџбама.“

О Змају из тога времена причао ми је Г. Корнел Јовановић, брат песников, од речи до речи ово:

„Као ђак гимназије, Змај није нигда учио лекције, али за то ипак није падао — прелазио је у старије разреде. Увек је читао друге ствари. Читао је као матор

човек (т. ј. лектиру за старије), и што није било за њега.

Кад год би добио од оца новаца, кад је почео писати, а и пре тога, увек је куповао књиге — свакојаке — маџарске, немачке, српске...“

Свршивши пети а можда (приватно) и шести разред гимназије у Н. Саду, Змај је продужио школовање у Ха-

8