Srpski književni glasnik

116 СРпски Књижевни ГлАОСНИК.

лашу.! Тамо му је школски друг био Стеван Павловић — потоњи писац „Мале Поетике“, „Естетике“, уредник „Нашег Доба“ и адвокат у Новом Саду. Г. Павловић ми је једном причао да је Змај, као гимназист у Халашу, слабо читао своје школске књиге, али је много читао ваншколеких књига. „Од српеких књига, — рече Г. Павловић, — сећам се да је читао Драгољуб, забавник који је тада излазио у Пешти...“

Ту, у Халашу, Змај је без сумње читао маџарске песнике, а како је у оно доба у Маџарској и немачки језик био негован и одомаћен, вероватно је да је ту читао и немачке писце. Како је Змајев отац био образован човек и како је у кући његовој живела врло интелигентна Маџарица, Катарина племенита Сили од Сигетвара, која је Змају и браћи му заступала матер и вероватно много допринела духовном развитку будућег песника, вероватно је да је Змајев интерес према поезији и литератури већ у родитељској кући био рано пробуђен. Г. Корнел ми причаше да је њихов отац много уживао у Змајевом таленту, да се поносио Змајевим напретком у литерарном стварању и да му је, као пмућан човек, давао довољно средстава за набављање књига. „Змај је увек, — вели Г. Корнел, — кад је долазио „са школа“ (из Халаша, Прага, Бечаг) доносио дела знаменитих пиваца — Шилера, Гетеа, Хердера...“

Јула месеца 1904 год., кад сам о шестонедељном парастосу Змајевом дошао у Сремску Каменицу и ту разгледао песникову библиотеку, могао сам да нађем у истој још неког трага од књига које је Змај у младости куповао. У библиотеци песниковој, међу значајнијим књигама,

! Мој друг, професор Т. Остојић, кога сам молио да у актима Новосадске гимназије види, које је гимназијске разреде Змај учио у Н. Саду, пише ми о том предмету: „Нашао сам у протоколу да је Змај шк. год. 1847-8 био у У разреду. Те године је још било шест разреда у нашој гимназији. Пред крај шк. год. 1847-8 су се сви разбегли из школе и онда није било предавања све до 1852 год... Где је Змај био прва четири разреда У Н. Саду није био. То сам видео из протокола.“

OON