Srpski književni glasnik

Политички ПРЕГЛЕД. 461

је 139 уписаних ученика, а у њој је предавало 20 на: ставника. Радничко-домаћичка женска школа имала је 47 уписаних ученица. Поред ове две средње школе радила је у Прилипу и гимназија, која је имала ученике нарочито из села. Због страха од егзгрхиста било је ученика које су прилипски сељаци вадили из првога разреда гимназије.

У Солунскоме вилајету. Радило је 5 основних школа у којима је било 580 уписаних ученика са петнаест учитеља. Нарочито је напредовала солунска основна школа, у којој се уче деца особито из дебарскога краја. Седморазредна гимназија је затворена, али чине се припреме да се отвори једна практична четвороразредна трговачка школа, у којој ће се поред практичних трговачких знања учити језици, који су највише у употреби у Турској.

У Косовскоме вилајету (у епархијама рашко-призренској, без Скадра, и скопљанској). У овоме вилајету има највише школе, махом четвороразних и мешовитих основних школа. У прошлој школској години било је 278 таквих школа, са 11.550 уписаних ученика и 339 учитеља и учитељица. У рашко-призренској епархији нису радиле школе преко целе године због сукоба између Митрополита и турских власти.

У Скопљу радиле су једна потпуна гимназија, једна учитељска школа и једна радничко-домаћичка. У потпуној гимназији било је пријављених 526 ученика, а примљено је, због недовољнога простора у гимназијској згради, 382 ученика. У гимназији је радило 24 наставника. Подиже се нова и сасвим модерна гимназијска зграда. У учитељској школи било је пријављено 60 ученика, а примљено је 46 распоређених у четири разреда. Домаћичко-радничка школа има два курса; у нижему има три разреда и траје три године, а виша два, и траје две године. У овој школи радило је 12 наставница и наставника, а било је пријављено 154 ученеца. Ученици који су училиу средњим и стручним школама у Скопљу били су из свих

30%