Srpski sion

Б!'. 30.

„СРПСКИ СИОН."

С тр . 485.

С Т Е Ч А Ј. На унражљено учитељско место на срп. вероисповедној школи у М. Чанаду (Чанадској жуаанији) овим се стечај отвара. Плата је годишња сљедећа: 200 ф . а. вр., 10 ф . за дрва, 40 ф . за иовторну школу, 20 ф. за иеровођство ако изабран буде, 13 1 / 2 катастралних јутара 1 класе ораће земље, која носи до 20 Фор. годишње аренде но јутру. На ову земљу дужан је дотични учитељ порез нлаћати. Поред тога слободан лен етан,са две собе, кујном, цшајзом и нодрумом са довол.ним сламњим огревом за себе и за школу; а при том и нространом баштом. Од укопа где позван буде, од имућних 1 ф , од сиромашнијих ?Ч) н. Лична се пријава свакако у обзир узима Уједно захтева се сведочба знања мађарског језика. Учитељу у дужност спада све законом прописане предмете иредаватн, цркву редовно полазити и децу у црквеном појању обучавати. Рок стечају је 15. август т. г. када ће се избор обавити. Ко жели ово место заузети нека се са својом вал>ано инсгруираном молбеницом до 15. августа овомесном школском одбору пријави. Из седнице цркв. школског одбора у М. Чанаду 2. јула 1891. (последња пошта Ара1Га1уа.) Југо Попови! с. р. мл. Младен Јеши! с. р. перовођа. управитељ .

Ш. С. 143. ех 1891. СТЕЧАЈ. " Овим се расписује стечај на два празна места стипендијске закладе пок. Атанасије Бале, с којим је појединце скопчана годишња стипендија од 63 Фор, а. вр. Стипендије из ове закладе, које су у три разреда, по 63 Фор., 84 Фор. и 105 Фор. подељене, могу се поред постепеног промицања из нижег разреда у виши, подарити само таким, у опсегу српске митрополије карловачке сиадајућим православним ученицима гимназије, богословије, свеучилингга или академије, који не уживају нити друге какве, нити пак сгипендије што су од истог основатеља код протестанских наставних завода у Дебрецину, Шарошпатаку и Пожуну установљене. Сродници основатељеви имају нрвенство пред другим молитељима. Молитељи имају своје са крштеним писмом, школском сведочбом, и сведочбом сиромаштва обложене молбенице до 15. (27.) августа т. г. српском нар. црквено-школском савету у Карловцима ноднети. У Карловцима 23. јула 1891. Председништво срп. прав. нар. цркв.-школског Савета.

СТЕЧАЈ. Оставкком г. Драгутина Дадпћа, учитеља најстаријих разреда сри. вероисповедне мешовите школе Ађанске, остало је то место упражњено. на које се овим стечај расписује. Плата учитељска износн у готовом новцу: 210 Фор , које учитељ у месечним оброцима из благајне месне полит. општине у напред прима; 100 ф . у име огрева, чишћења школе и писаћег прибора, које учитељ о новој години из речене благајне у једаред у напред ирима ; и 5 ®ор. у име оиравке нолупаних прозора у школи, из исте благајне; — 16 ланаца (а 2200Ц хвати ланац) салашке земље на коју учитељ порезу не плаћа; на исту земљу спадајући принадак (комнетецијај нашњака општинског, на који учитељ сам норезу нлаћа, и стан од 3 собе, кухиње, коморе, подрума, шуие, штале и дворишга са леном баштом. *>* У дужност изабраног учитеља спадаће : у разредима, које му меени шк. Одбор определи, све — шк. Уредбом — прописане предмете нредавати; у цркви једну певницу свагда држати; школску децу редовном и нотном црквеном нојању обучавати и са истом при сваком богослужењу у цркви појати; годишњи поиис школске деце сваке године у два примерака обављати; перо у седницама цркв. шк. Ошитине и подручних јој органа свагда водити к годишње рачуне цркв. шк. Општине свагда скланати. Молиоци који ово место получити желе, а који се Опнггини иојањем у цркви преставити имају, нека своје ваљано снабдевене а оспособљењем из мађарског језика подкрепљене молбенице најдуже до вел. Госпојине 15. (27.) августа о. г. шк. Одбору овоме доставе. Из седнице шк. Одбора држане у Ади 24. јуна 1891. Лазар ШевиБ с. р. Милош Бешлин с. р. капелан, перовођа. председник. СТЕЧАЈ, 3 ~ 3 Ради нонуњења учитељског места на вероисповедној школи у селу Грабовцу (Толњањској жупанији) које је оставком г. Бранка Влашкалића упражњено, овим се отвара стечај. Плата је учитељска 120 Фор у готовом новцу, даље: кост, квартир, огрев и послуга у Манастиру. У дужност му снада у цркви недељом и празницима појати, и децу томе обучавати, поред тога сходно се дициплини манастирској понашати. Изискује се да је самац, свршен препаранд са знањем мађарског језика. Молбенице имају се најдаље до 10. августа но старом календару т. г. на местни школски одбор у манастир Грабовац унравити (р. р. ВопућаЛ). У М. Грабовцу 2. јула 1891,. Доситеј Милети^, Антоније МарновиБ, ђакон перовођа. игуман и председник.