Srpski tehnički list — dodatak
Стр. 10
„СРПСКИ ТЕХНИЧКИ ЛИСТ“ _
Год ХХ.
Најзад један део темељне јаме између вертикалног силаза и сифонског канала, осигуран је такође обимним зидом, који је везан двема бетонским плочама са поменутим силазом. Простор између ових бетонских плоча и зидова испуњен је земљом. (Лист 2, пресек У - МГ лево.)
| Од овога магацина као и од преливне комо|БЕ изведене су вентилације од цеви, које се при ' врху спајају у једну вентилацију са гвозденим за| клопцем на калдрми. (Лист 2. прес. Ш- ТУ лево.)
|
Сл. 4. Подупирачи при дну темељне јаме.
Сва ова осигурања вршена су у режији пошто је предузимач тражио повећање погодбених цена за 309) не примајући уз то гаранцију са сигурност. Међу тим и ако су режијски послови вршени лагано и с највећом "опрезношћу с обзиром на оближње зграде ипак су трошкови испали мањи него што би се предузимачу платило по нормалним ценама.
Копању другог дела темељне јаме за велику каскаду и почетак тунела приступљено је тек по довршењу ових осигурања. Овај део јаме правилнији је, те је и подупирање било простије. (Лист 1. пресек с— а, е— и госнова подупирача.) Посао је олакшан још и тиме што је земљиште и ако умовито ипак нешто чвршће а подземне воде било је веома мало.
По извршењу тунелског профила и каскаде осигурање горњег дела темељне јаме извршено је у главном остављањем дрвених подупирача у рововима (Лист 1. пресек а—ђ; с—4; е—ђ. Само је на доњем челу извршеног дела тунела осигурање темељне јаме постигнуто опет са једним бетонским потпорним зидом од 0,70м. јачине, који почива на своду тунела. (Лист 2., пресек С—Р. десно).
На исти начин извршено је и подупирање спољнег зида и рова велике каскаде до тунела, и то на оном делу, где темељ велике каскаде лежи
више, изнад темена тунелског свода, тТ. || опет са | и траже често пута веће оштете него што вреди
једним бетонским потпорним зидом, који належе на бочни зид и свод тунела (Лист 2. прес. Е—Е; С—Рр)
Према снимању геолошких слојева у тунелском рову, испод |. слоја жуте влажне уме, долази 9. слој наизменично плаве и жуте суве уме у дебљини 1,55м. затим долази у дебљини од 0,30м ШП. слој плаве суве уме: Између П–—Ш и Ш—1У слоја долази по 6 см. дебела плоча плаве стеновите уме. Затим долази [У слој плаве уме у дебљини 0,70 м. па онда У. слој жуте уме у дебљини 0,45м. Затим, сасвим при дну тунелског рова, долазе
дебљини свега 4 см.
Сви ови доњи слојеви, почев од П. слоја суви су и не дају воду, те се могу очекивати доста повољне теренске прилике за даље продужење тунела.
(Ови геолошки слојеви нагнути су у правцу ка Сави и жељ. станици, и највеће тешкоће при извршењу канализације у Балканској и Ломиној улици причињавао је онај горњи, [ слој влажне жуте уме. На њему су и све зграде у овој околини фундиране, али увек готово несолидно, те све
зују пукотине. Сопственици тих зграда гледају да се користе при изради канализације кроз те улице,
опет слојеви жуте уме у дебљини по 0,10—0,15м. израздвајани опет жутим стеновитим плочама уме у
зграде и нове и старе због тога повремено пока-