Srpski tehnički list

ОТРАНА 18

272277

У

Х

5

ператури 700—800% треба да се доведу на температуру 30—50", да би се упустили у цилиндар гасног мотора; овим се хлађењем знатно губи топлота. Ејоћеј и Негјеу изумели су да употребе ову бескорисно губљену топлоту за прегревање најпре паре за убризгавање а потом смеше паре са ваздухом, намењене огњишту гасног генератора.

Ово двопутно прегревање врло је корисно; оно потпомаже увећање количине убризгане паре без опасности, да ће се ватра угасити. А тако добивени мешовити гас богатији је водоником.

Подгревало је прост сноп цеви кроз које пролази гас — по изласку из гасног генератора — док смеша ваздуха са паром кружи у супротном правцу кроз међуцевљиште (види сл. |).

ИЗ НАУКЕ и ПРАКСЕ

Број 1 и 2

лош топлоноша, цилиндар. нетопљиве цигље.

Олика 2.

| Обртни левак.

Кружење гасова. Из слике !. може се разумети кружење гасова. Пара произведена малим генератором, који није насликан долази у а, прегрева се у цевима У и силази у убризгало Ј повлачећи собом ваздух. Смеша ваздуха са паром пење се у подгревалу Т — ту добива топлоте и одилази кроз једну цев у гасном генератору ка огњишту где бивају реакције. Начињени мешовити гас излази из гасног генератора кроз нетопљиву цев ћ, излази у цевима подгревала Т, пролази кроз славину В. Он довршује своје расхлађивање и чисти се пролазећи кроз стуб набацаног кокса 0 и чистилиште од дрвених струготина Е. У (0 је гасометар, откуда гас иде у гасни мотор.

Превео Др. Стеван Марковић.

ој јео

ГЛАСМИЦИ

ПРОСВЕТНИ ГЛАСНИК

Уредба техничког Факултета Велике Школе у Београду. —– У прошлој години извршене су извесне измене и допуне у закону о устројству Вел. Школе.

а Према тим изменама добила је Велика Школа веђу слободу у погледу унутарњега свог развитка, аи појединим Факултетима дата је већа самосталност и могућност за шири круг рада.

Услед тога приступљено је одма преуређењу свих Факултета, тако, да је сваки Факултет добио засебну Уредбу.

Ми доносимо Уредбу Техничког Факултета, коју је у јануару т. г., одобрио господин Министар Просвете, и која се поступно већ уводи у живот.

Та Уредба гласи:

А НИ