Srpski tehnički list
ОТРАНА 2 из НАУКЕ
Број 1 и 2
П ПРАКСЕ
За доњи део канала прво је дата горња, кота 87,82. При улазу у станицу за бистрење нашао сам за сходно да кота буде 87,16. Дужина тога дела канала је !317 т., дакле износи пад
(),66
Ни О ОЈА 1317
Тиме је опредељен водени ниво за читав главни збирни канал, и исти се састоји из две праве преломљене црте, које пасирају кроз коте 89,70, 87,82 и 87,16. Све друге тачке воденог нивоа налазе се рачуном — интерполацијом.
Уздужни профили главних скупљача. Исти су изнађени на сличан начин, као и за главни збирни канал, с тога не потребују даљих објаш-
њења.
Уздужни профили споредних скупљача. Њихов водени ниво налази се тиме, што се за за горњу тачку узме кота, која лежи за 2,20 односно 9,50 т испод теренске коте на истом месту; доња тачка то је тачка воденог нивоа главног скупљача на месту, на којем споредни канал у њега утиче. Пад се онда добије рачуном. За пример узимам споредни скупљач између теренских кота 90,28—90,98. Горња тачка воденог нивоа, је 90,28—9,20 = 88,08. Доња тачка узима се из уздужног профила главног збирног канала испод теренске коте 90,98 и на том је месту кота воденог нивоа 87,4. Разлика. између тих кота је 88,08—87,54 = 0,9. Дужина споредног скупљача је 369 п., дакле пад
0,49 369
о
Нацрт уздужних профила. Као пример узи. мам главни збирни канал. Пошто је траса утврђена прво се нацрта уздужни профил терена у прописаном размеру, и у исти се унесе опредељена линија воденог нивоа.
Код бетонских канала у висини од 0,% пл. над линијом воденог нивоа повући ће се са истим једна паралелна линија, која означава теме канала, а испод линије воденог нивоа пренеће се трогуби радијуси, који су рачуном нађени, и Ка ј се добити степенасто подножје канала. Степећи у подножју налазе се увек на таквим местима, где се знатније количине воде уливају, дакле при утацању побочних канала.
При прелазу из бетонских канала у цеви одступиће се од горњег распореда. Јер када би се израчунати пречник цеви пренео од линије
воденог нивоа на доле, тако добивени степен |
био би сувише велик н. пр. при улазу највеће цеви у најмањи бетонски канал био би степен
0,40 та. висок, те би се на тај начин пад у цеви рђаво употребио и то све лошије што год би количина' воде мања била. С тога сам цеви пустио у дно бетонског канала, но тако да се ниво обичне потрошне воде у каналу поклапа са оним у цеви, али ни у ком случају да цев не дође ниже од 0,10 т. над дном канала. Такав распоред је рационалан. При одвађању максималне количине, ниво воде неће се мењати, шта, више цев ће стојати под притиском; при одвађању пак мале количине, пад подножја може се знатно побољшати, те ће на тај начин цеви саме себе исплакати. Код цеви, са јаким падом нивоа воде (као што је баш случај код главног збирног канала, пад од 1: 199) повући ће се спуштена цев паралелно са нивоом воде. На исти ће се начин поступити и код цеви са слабим падовима, ако је предвиђено да се исте вештачки исплачу.
При крају напомињем још два случаја, у којима ће се слецијалан распоред учинити.
1). Пошто је претпостављено да се као најнижа улична тачка сматра она са котом 90,02, којој одговара водени ниво са котом 87,82, то је природно да се у улицама, које евентуално ниже леже, при израчунавању пада споредних цеви, за почетну тачку воденог нивоа неће узети кота дубља за %,20т од уличног нивоа (јер могао би се случај десити, да се никакав пад не добије), но ће се у том случају задржати кота 87,82, као почетна тачка.
9). У случајевима, где је пад воденог нивоа, врло јак, тако да би пад подножја био већи од 1: 50, спустиће се горњи крај цеви за х метара испод коте воденог нивоа, тако да пад подножја не буде јачи од 1:50 или 1: 100; једно или друго према ширини цеви.
Такав распоред спречиће да дно цеви не остане суво, без воде, што је неизбежно при сувише јаким падовима.
Из изложених посматрања види се јасно, да све по извршеном утврђеном нивоу максималне воде са самим полагањем споредних цеви у широким границама може кретати. Ово је пак од велике важности у постојећој вароши, јер се на тај начин може боље водити рачуна о постојећим подрумима.
Напомене о брзинама воде. Избор брзине, као што је познато, од велике је хигијенске важности. Брзина треба овим условима да одговори: 1) да није сувише мала, те тако да спречи 'аложење материја у каналима, а 2. да није ни сувише велика, да би се избегло осушивање дна канала.