Srpski tehnički list

БРОЈ 18.

У Београду 6. Маја 1907. год.

год. ХУПЛ.

СРПОНИ

ЕХНИЧЋИ ЛИСТ

ОРГАН УДРУЖЕЊА СРПСКИХ ИНЖЕЊЕРА И АРХИТЕНТА.

Наша РНелезничка Диренција и домаћи техничари.

Некада је наш технички Факултет Велике Школе имао свега три професора, г.г. КЕ. Јосимовића, М. Петковића и М. Валтровића, који су својим слушаоцима предавали целокупну техничку науку, у колико су то могли постићи По свршеној школи студенти су добијали овака сведочанства:

»Господин......

родом из..... »вере,.,... син...... у својој...... „години слушао је 18...... године »школеке..,... разред техничког фа-

култета у Великој Школи и показао је на „испитима успех овај: -

„Т. Година: из ниже математике „и Француског језика одличан“.

» ПИ. Година: из Физике, више математике, Француског језика п нацртне геометрије одличан; из зоологије и ботаникв врло добар“.

» И. Година: :'3 метематике, народне економије, Финанције, хемије п Француског језика одличан; ив минералогије, геологије п практичне геометрије врло Ообар“

„ТУ. Година: из грађевине на суву и

води и Француског језика одличан из администрације п хемијске технологије врло добар“.

„Па предавања..,.“

У то време, дакле када је технички Факултет имао свега три професора и када су свршени техничари добили сведочанства као што је ово напред исплсано, у закон о уребењу Министарства Грађевина или како се тада звао о уређењу техничке струке у Србији или регулисању положаја техничких чиновника, унесен је пропис, да подинжењери могу постати само они, који добију одличну сведоџбу, а остали да морају поред сведоџбе имати и годину дана праксе, друдим речима, у државну службу могу бити примњени само као практиканти.

1) Изостављено је име, лични подаци и године, иначе је веран препис сведочанства једнога инжењера, који је заузимао висок положај у државној служби.

Сем овога, вакон је тражио и државни испит за подожај инжењера у државној служби.

Од то доба наш тихнички Факултет претрпео је веома много измена, Од осамнајест-у напред наведеној сведоџби — побројаних предмета половина се више не предаје на техничком факултету, а друга половина долази у основна и општа знања. Факултет се препородио и данас има 15. редовних и ванредних професора, 5 доцената и 6 хонорарних наставника. Наставнички кадар има 26 снага, а број предмета је за сада 67 у сва три одсека.

Данас наш технички Факултет даје инжењљвре, који се по спреми и подобности могу мерити са инжењерима са страних техника (разуме се, да ово нв може важити за све случајеве, јер све зависи на првомв месту од индивидуе). Ово није потребно нарочито доказивати. Доказ су сами инжењери и њихове творевине.

Али, док је технички Факултет напредовао све више, закон је остао назадан какав је био; чак и у последњи пројекат министра г Ј. Станковића од 1906. год. поново. је унесена одредба, да свршени техничар са на е технике може бити примљен у државну службу за подинжењера само ако има одличну сведоџбу, остали пак могу бити само практиканти.

Сопственику напред исписане сведоџбе закон признаје квалификацију државног подинжењера, а данашњим техничарима, само ако немају одличан успех, закон то не признаје и ако имају много више стручнога знања и спреме, него што га је имао онај, када је изашао из школе, у што се не може сумњати. ;

Држави данас треба много инжењера. Железничка Дирекција расписала је конкург и тражи их са стране. Сви ти странци, који