Srpski tehnički list
пи
немогућности, или ће се увести само за неколико људи за које господа Министри нарочито гаје наклоност.
А шта ће бити са садашњим инспекторима» Они ће се морати дегредовати.
Па чак и целокупне суме које инжењер добија за време 30 год. службе исносе по новом закону, кад све иде глатко 112 000 динара а по старом, 118 750.
Ми смо завршили каријеру инжењера по новом закону с рангом вишег инжењера !' класе а по старом с рангом инспектора |. класе. — А да је не само то последње могућно нека послужи за пример један инже њер, који сад у својој 42—43 години има ранг начелника министарства.
Е сад додајмо овом рачуну још негативне бољитке: одузимање инжењерске приватне праксе, смањене дневнице за рад на терену и могуће лоше расположење господе Министара, па ће се добити јасна слика онога шта је садашњи зако нучинио добра за инжењерску струку.
(Оно што у старом закону није било добро. ушло је и у нов закон. Између осталога по новом закону моћи ће се и даље дешавати, да један благајник министарства грађевина који је свршио 2 разреда основне школе има после 35 година службе већу пензију но инжењер који је свршио факултет и оседео учећи целог века.
Јединствена неправда.
Удружење Српских Инжењера и Архитекта држећи се свог постављеног циља непрестано подсећа Министре, да једном створе један правичан закон о уређењу техничке струке, али сви ти напори наших инжењера остају као глас вапијућег у пустињи,
Размишљајући о узроцима за што се стално одлаже доношење једног закона, који би правично ујемчио право, да се и инжењери изједначе у платама са друговима других струка и да им се ујемчи право на унапређење, дошао сам до чистог закључка, да надлежни немају рачуна да се издејствује такав један закон, по коме ће имати подједнака права да напредују и они инжењери, који немају нарочите протекције за унапређење и да баш ти про текција ши и сузбијају сваки покрет у томе правцу. Удружење је на захтев Министров израдило пројекат закона, али њега једе и данас архивска праши-
на, а припремају се идеје, да се учине само измене у садањем закону. —
И раније закони су ујемчавали право и ред унапређивања инжењера, али се ти закони нису равнопџравно примењивали. Тога ради ја ћу овди изнети једну кратку статистику прекоредних и против законских унапређења.
1, Указом од 5. фебруара 1898 г. на основу чл, 12. и 15. закона о изменама и допунама у закону о регулисању положаја техничких грађевинских чиновника од 6. фебруара 1896 г. преведено је поред осталих и тадањих шест инжењера пете класе по старом за инжењере Ш класе по новом.
Чл. 15 тога закона гласио је: „Особље грађевинске струке унапређује се поступно према спреми и доказаној марљивости и годинама службе у свакој класи. И т. од.“
У овоме указу од 5. фебруара 1898. гг. употребљен је израз „преведен“ да би се могао те исте године и истог месеца а дана 22. фебруара поставити за инжењера |! кл. један од оних шест „преведених“ у Ш класу. Овди не треба коментара, Овакав вешт начин писања у аза таман се поклапа са прописом чл. 14. поменутог закона који је гласио: „Сви инжењери без разлике у свакој класи служе најмање по три године и т. д., дакле, значи да би и овај „преведени инжењер“ морао у Ш. кл. да служи три године. Али је у указу израз „преведен“ требао да да Министру могућности да свога човека опет унапреди после цигло „седамнаест дана “
Даља унапређења овога човека као и унапређење за инспектора надан 28. августа 1908. г. била су по закону и по заслузи, јер је он до тога дана служио као инжењер 16 година 3 месеца и 18 дана а члан 19. закона о уређењу Министарства Грађеђевина условљава за овакво унапређење 12 година инжењерске службе
Али шта бива даље > Опег нека врста превођења. 14. новембра 1908. год. овај се инспектор поставља за начелника Ш кл. И то није велики напредак. Са повишицом од само 50 динара годишње напослетку може инспектор бити и начелник за љубав положаја.
Али гле изненађења! ! Лед је пробивен, може се пловити, јер чл. 19. садањег закона прописује, да се инспектори и начелници унапређују „по способносши. Овај начелник незадовољан само са повишицом од 50 динара успособљава се на овоме положају и 28. јануара 1910. год. добија унапређење за начелника [ кл. са повишицом од 1000 дин. дакле после 1. године 2. месеца и 14 дана, —односно за 17 месеци добија 2000 дин. већу плату. Његови другови пак, од којих он ни мало није способнији, који су положили испит пре 20 година и који служе по 18 год. као инжењери, дакле, 6 година више но што пролисује чл. 19. закона, не могу добити унапређење ни за анспектора, јер, надлежни