Srpski zanatlija : kalendar sa slikama za 1890 godinu

ке. =

6

о У За

кожа може пробити. — Онпбафт се затегне испод обадве полуге 64, старп се „цуг“ по томе

може лако брзо и сигурно исећи и нов уметнути |

нов се „цуг“ подлепи пи горња се кожа грилепт нањ. Кроз неколико тренутака лепак се с' чврене и радник писти посао предузима с' друге стране

како бин се по том машином прошно. Справа се |

се може проширивати (аа) а израђује с: најзад за раз. мушке и жен. обуће једанпут. Ова справа стаје га 85—10 дин (5 м. 50 Ф.) Проналазач јој је Г Најшилд у Дражђанима сва ближа извешћа могу се преко „Упр. Одб. зап. удруж» добити.

Тако слика 10 показује нам једну новију алатку обућарску коју бп ваљало и наши обућари да опробају. Колико изгледа незнатна ппак заслужује

пажње. Служи, да се њоме састружу јексери |

Завршујући овај наш преглед по обућарском занату, напомињемо само, да за велику Фабричну пропзводњу постоје пи друге — специјалне машине ва израду обућа и да се њима у велико, много п брзо машинским путем п помоћу парних и других машина израђују — јефтине, вашарске п „дућанске“ обуће. Но поред свег тога овака, машин-= ска производња неће моћи штетно упливисати на обућарство ако се п наши обућари отлочну служити савршенијим алатима и машинама пако ју оп= ште корачају са временом у напред. Да је тако, сведочи нам и то што обућарски занат није ни на индустријски најразвијенијем западу пропао. но онп и корачају савремено. Тако н, пр. да напоменемо наше најближе комшије. Бечки обућари пмају свој нарочити стручан лист који у сваком

Слика 10.

који су укивањем продрли кроз ђон. Ово стру-

гање задаје доста муке нашим обућарпма а са

досадашњом пилом и тешко п непотпуно се пзвршује. Ножеви ове нове алатке удешени су тако Да се помоћу ње могу уклонити јексери из обуће било да се алат потискује унутра (када су јексери савијени) пли да се повлачи, но сем тога је један део овог алата пзрађен и као пила, како би се и најситнији остатци могли састругати. И о овој справи могу се ближа извешћа добити преко „Упр. одб. зан. Удружења.“

Још да поменемо машину за сечење кајиша. Машина представљена на слици 11 од великог је значаја у обућарству сарачком и др. кожар. задатима. Ручита ж (у место ње често улотребљују подношку) помоћу два скопчана зупцаста точка аа покреће два тешка ваљка 68, који обртањем својим счепа подметути комад коже пи пропуштају га између себе а при том нож | одсеца кајпш желане штрине, а нож 2 цепа по пола, п тако се добија кајпш два пут тањи него што је кола.

_ Управни Одбор „Занат. Удружења“ радо Даје пзвешћа п о овој машини.

Олика 17.

броју доноси по какву корисну новину о стању и напредовању обућарског заната, па се п стара о напредку и интересу занатлиско — обућарском.

Најзад постоје у немаца и разне стручне школе обућарско п радионичне шкоље. Такве школе постоје на многим местима у Немачкој као у ЕрФурт-у, Дражђанима, Липисци. Бечу п т. д.

„Занатлиско удружење“ трудиће се да сеу нас оствари што скорије бар једна опште занатлијека школа.

Нопо оваким специјалним занатлијским школама потрудићемо се да упознамо наш занатлијски свет преко „Срп. Занатлпје“, како би се могао уз припомоћ наших обућарских еснафа општинску државну па и приватну помоћ у скоро по који ваљан обућарски ученик ради даљег усавршавања у таке школе упутити, како би по том могао као вешт раденик послужити успешно при груписању и удруживању у целпсходне обућарске задруге, у којима лежи једини успешан напредакћ и спас наших заната и занатлија.

Светозар М. Томић,

И