Srpsko kolo
Број 23.
Загреб, 1. (14.) дедембра 1904.
ГОД. II.
Излази два пута у — мјесецу -—
ДиЈена за Дустро-Угареку: на годину К 2-40 на по године. К 1 -20 на четрт год. К — - 60 За друге земље: на годину 4 круне. Поједини бројеви 10 пот.
НАРОДНИ ЛИСТ
Огласи рачунају се по цјеновнику. Ако се више од три пу;а увршћују, рачунају се јефтиније. V • • Уредништво се налази у Николићевој улици бр. 8, Писма се шаљу на уредништво „Српског Кол а народног листа". Руко— писи се не враћају. —
Издаје: Друштво „Српско Коло" (д.-д.)
Уређује: Уредништво „Н. Србобрана'
Нашим претплатницима.
Како је наш лист почео да излази у октобру прошле године,' то су они, који су платили одмах наједанпут К 2 40, подмирили претплату до октобра ове године. Молимо дакле своје поштоване претплатнике, да нам пошљу заостатак за ову годину, па да се може онда од 1. јануара 1905. године претплата рачунати, јер је тако много лакше и згодније и за нас и за саме претплатнике. Уједно молимо и своје повјеренике, који нам још дугују за скупљ-ене претплатнике, да покупе претплату и да нам пошљу новац, јер се приближује крај године, па се морају књиге завршивати, а богме и различите потребе за лист подмиривати. Надамо се, да ће и наши претплатници и наши повјереници ову нашу молбу уважити, па ће се поред тога у идућој години истим маром заузимати за наш лист као и досада. Уредништво и управа „Српеког Кола". Имамо лн ми Срби својих посланика у загребанном сабору? Сваки народ, који живи у уставној држави, настоји и гледа да у сабору има својих синова, који ће га заступати у њему. У сабору се стварају закони, којима се уређује живот државе, народа и друштва. У сабору се одлучује како ће се и на што ће се употребити приходи државни, ,који потјечу из пореза и других доходака, у њему се решавају и доносе закони о управи земље, жупаније, котара, опћине, закони о судству, о цркви и школи, о народној привреди и земљорадњи, о занатима, у опће о свему, што је за живот државни и народни од потребе. И сад можете видети, од колике је потребе по народ, да -у сабору има своје синове, своје људе, који ће одлучивати о животу и имовини његовој.
Ако у једној опћини не ваља опћинска управа, ако су у опћинском одбору или већу неепособни или немарни људи, страдаће народ у опћини, притиснуће га намет толики, да неће моћи дахнути, у опћини се неће на корист њезину ништа учинити: путови опћински неће ваљати, школа ће прокисавати, по пољу ће се и по њивама правити штете и све ће ићи наопако. Е тако вам у великом стоји са сабором, са владом и народним по.сланицима. Управа у опћини у малом, то је влада у великом, опћински одборници или већници у малом то су саборски посланици у великом. И сад долазимо на питање, имамо ли ми Срби у Хрватској и Славонији својих заступника у сабору у Загребу ? По имену их имамо преко двадесет, који сачињавају тако звани „Српски Клуб", али по раду за народ српски немамо, тако рећи, ни једнога. Они са већином хрватских заступника у сабору чине владину странку, ко.ју они називају „народном", а народ је зове мађаронском странком, јер она ради онако како је по вољи Мађарима у Пешти, а не онако, како је на корист народу. Двадесет година било је у сабору преко двадесет, кац год и око тридесет таких Срба у сабору, двадесет година помагали су и одржавали владу бившег бана грофа Куна Хедерварског, јер је било времена кад он без њих не би имао већине у сабору и не би могао владати ни остати као бан на челу владе, и за тих 20 година, нису они израдили за свој народ ништа, баш ништа. Сад помажу владу бана грофа Пејачевића већ годину и по дана, и опет за српски народ нису учинили ништа. А питаће те, је су ли бар обећавали, да ће што учинити? Јесу богме и то написмено доста тога обећали, али своју реч нису испунили. Други пут ћемо казати, шта су све обрекли и написали, а не испунили ни једног обећања.
Чувајте и остављајте сваки бреј овога листа, јер &е вам требати м послије, да га читате^т: