Starmali

168

„стармали" врој 21. за 1880.

Књижевна вест, Изишао је из штампе

11 И? О ТС 1 И П Ј& Ш кл

и

п Т огв ^ есгез : лист који у своме п р в о м е броју доноси: 1. Рибарче (слика). 2. Поздрав деци (песма Чика Јовз Змаја). 3. Зелена грана. 4. Мудри одговори. 5. Гавранова загонетка или тражење блага. 6. Ко би се то надао од детета. 7. Твор (са сликом). 8. Рибарче (песма Чика Јовина). 9. Брат за брата. 10. Живот и рад Венијамина Франклина, прича "Чика Стева. 11. Матери (песма ђ. ЈГ.) 12. Наш први предбројник (са сликом кнежевића Александра Обреновића). 13. Жељезо (гвожђе). 14. Плаветно псетанце (само приповеда своје житије). 15. Леонид. 16. Мале приче: а) скромност је урес младићу, 6) братска љубав. 17. Мали коњаник(песмасасликом). 18.3агонетке. 19. Јаж, 20. Ребус. ј На корицама : Разнолије: а) дуго гладовање, б) Мак, в) игла. Чика Јовина пошт а : I. Деци. II. Родитељима и Старијима. Цена је „Невену" за Аустро-Угарску на читаву годину 4 Фор. на пола године 2 Фор. за Србију, Црну Гору и остале крајеве 10 динара или 5 Фор. у банкама на читаву годину односно 5 динара или 2 Фор. 50 новч. на пола године. — Ко пошље 5 Фор. односно један дукат унапред, за онај малени вишак има право на два примерка свакога броја на целу годину. Претплату ваља слати: Из Србије књижари В. ВаложићауБеограду. Из Аустро-Угарске и осталихкрајева накладној штампарији А. Пајевића у Нови Сад. СЕЉАК илустровани лист за целокупну пољску привреду и кућевне потребе. Излазп сваког 15. и 30. у месецу на читавом великом табаку. 13. и 14. број „Сељака" изићиће уједно, а одоцнило се са рашиљањем речених бројева једпно с тога, ш т о у з те бројеве иде и вештачки, у природним бојама верно израђена слика Бресква: „Црвена Магдалена" која још није сасвим готова. Слика је ова 23 сантпметра широка и 30 сантиметра висока. Ово знања радн, да не би ко номислио да је „Сељак" престао излазити. Уједно нозивамо овим учтивои напретплату. Цена је од јула до краја године 2 фор. а вр. У овом другом иолгођу добивају претнлатници: д в е црне и две вештачки израђене бојадисане слике као прилоге уз „Оељака." а оснм тога је п сваки број богато илустрован. 11 слика и потпуних бројева имамо јот за нове предбројннке. За Аустрију прима претплату: у П а н ч е в у књижара браће Јовановпћа, а у II о в о м С а д у : штамиара Дрсе Пајевића; или се може послати непосредно самом уредништву у Пожаревац. (ТЈгес1т§1уга 8е1јака — Рогагетса^г, 8ег1>1еп.) У Пожаревцу 26. јула 1880. Уредништво „Сељака."

Срека књижара Г>раће М Попонића У НОЕОМ САДУ. 5^ НАШЕ НАЈНОВИЈЕ ИЗДАЊЕ Велика сопска и хрватска ПЕСМАРИЦА намењена народу нашем, који латиницом чита

и у којој има 400 пееама У ФОрмату џегшом —■ а у дебљини од 12 табака или 192 стране. _ Цена је 40 новчића. Издање песмарице ове подухватисмо се ми на изрично захтевање и\учестано нотраживање у нас књижице оваке из оних крајева , где наш народ чита латиницом, Књпга је -ова намењена као што Је у наиред казато: Србима и Хрватима у заједничкој слози братској. Песме су у њој пребране и издане онако какве су у оригпналу ил како се где певају : српске из српских извора и крајева а хрватске из хрватских. Цену књизи удесисмо малену, тако да је свак набавпти и што даље допретп може. Препродавцима на више — дајемо на сваки пет комада — једну на дар. У Новоме Саду августа 1880. Српски књижари и књигоиздавци Браћа М. Поповиђи. ^ РЕД ПЛОВИДБЕ ПУТНИЧКИХ ПАРОБРОДА. Од 21. Априла (3 маја) 1880. до даље наредбе. Нови Сад-Земун: сваки дан изузимајући фторние у ^5 сати по подне. Нови Сад-Тител : средом и недељом у 1 / 2 5 сати по подне. Нови Сад-Оршава-Галац,: и Рушчук-Косполи: понедељниЕОМ, четвртком, и суботом '/ 2 5 сати п. подне. Нови Сад-Пешта: сваки дан изузимајући петак ' Л1 сати пре подне. Новп Сад, 20. Априла (2. маја) 1880. У П Р А В А.

ОГЛАСИ. КАСЕ по најновијој американској системп, сигурне од ватре и харе, из Фабрике ФЕЛИКСА БЛАЖИЧЕЕА У БЕЧУ, у солидарности и каквоћп израде не уступају ни једној до сада познатој Фабрици, а у цени знатно јеФтиније. Паручбине орима и одправља госп. ђорђе Миличевић, трговац у Бечу, 1/агепћоГ, код кога ее могу мустре впдити п цене сазнати.

Штампарија А. Пајевива у Новоме Саду 1880-