Statistički godišnjak Kraljevine Srbije = Annuaire statistique du Royaume de Serbie. Knj. 3, 1896-1897

реску Управу, катастарски одбор, који управља, земљомерском школом и катастарским пословима.

Управа државних монопола. стоји такође под министарством финансија, али као самостално надлештво управља производњом и прерађивањем дувана, продајом дувана, соли и осталих монополеких предмета.

Окружних благајница има 15 и једна за варош Београд. Царинарница uma 33 (3 царинарнице првога реда, 8 царинарница другога реда, 22 споредне царинарнице).

Пореска управа има за прикупљање порезе своје органе, порезнике, који ву по срезовима размештени.

7. Министарство војно стара се о организацији и усавршавању војне снаге. У погледу управе војском и њенога, снабдевања министарство војно подељено је на једанаест одељења и то: опште војно, артиљериско техничко, инжињерско техничко, економно, благајничко, санитетско, инвалидско, војно судско, контролно, историјско и географско.

Под војним министарством стоји у административном погледу: команда активне војске, пет дивизијских области са својим командама и установама, а за тим разне друге команде и установе као: Војна Академија, Управа војно техничких завода, инжињерски арсенал, команда инжи"њерије, главно убојно слагалиште, комитети, главно санитетско и апотекареско слаталиште, барутане (у Обилићеву и Страгарима), коњичка бригада са Краљевом гардом, инжињерске трупе, градска артиљерија, п подофицирске школе: пешадијска, артиљеријска, коњичка и инжињерска.

У погледу командовања, под командом активне војске стоје: пет дивизијских области са својим командама и установама, команда инжињерије, коњичка. бригада са Краљевом гардом, инжињерске трупе, градска артиљерија, и пешадијска коњичка, артиљеријска и инжињерска подофицирска, школа.

У војном погледу Србија је. подељена, на пет дивизијсвих области: Моравеку, Дринску, Дунавску, Шумадијску и Тимочку; свака дивизијска област на три пувовека округа и сваки пуковски округ на четири батаљонска срева,

Војна обавеза је општа за све грађане, који су способни за војску а у доби од 21 до 45 године и то: Од 21 до 31 године старости у редовној војеци, од 831 до 88 године у првом позиву а од 38 до 45 године у другом позиву народне војске.

МИЛЕ

Е