Statistika Kraljevine Srbije. Knj. 4 , Statistika rođenja, venčanja i umiranja u Kraljevini Srbiji za 1888. 1889. i 1890. godinu sa pet kartograma i tri diagrama

УВОД

ee —

Подаци за статистику рођења, венчања и умирања били су до краја 1887. године веома ограничени, јер обухватаху само најглавније моменте, и то још у посве недовољном обиму).

Централни статистички одбор, увиђајући ову података, који у оваком

непотпуност наведених облику нису могли послужити за озбиљно проуча-

вање друштвених прилика, одлучио је на свом осмом састанку, који је држат 20. Октобра 1888. године, да се подаци за статистику рођења, венчања и умирања прибирају по новом обрасцу, који је био много детаљнији од раније употребљаваног.

Образац је имао свега девет таблица, и ми га

овде у целини доносимо.

Образац за податке о рођенама, венчанима и умрлима-Коглиајто pour le dépouillement des données surles naissances mariages et décès (1-ва страна—1-те расе)

ИЗВОД ЗА 1888. ГОДИНУ

из протокола цркве

у округу

срезу

којој припадају села:

На крају 1888. године био је последњи редни број венчаних. рођених (крштених)

у протоколу:

умрлих

УПУСТВО

ЗА САСТАВЉАЊЕ

|. Извод састављају сви свештеници, који олелужују једну цркву н имају заједничке црквене протокоде. Они се потписују на изводу сви. Шри састављању овога извода поматаће свештеницима меспи учитељи

2. У 1 табелу уписују се венчани по брачном стању и по месецима, а у П табелу по годинама старости. У ову табелу долази свако венчање заручених као један случај тако, да кад се бројеви свих рубрика саберу, мора изићи у рубрици свега онај број, под којим је у црквеном протоколу заведено последње венчање у 1888. години. Ову табелу треба попуњавати овако: ако је на пр. имао заручник 26 тодина а заручница 17, онда додази то венчање као Г (јединица) на динију где су године мушких означене од 24 до 30, а у рубрику за женске од 16 до 20 год.

8. Венчања бележе се и у табеду УГ у коју сваки заручник и заручница додазе према својој години старости или узраста.

4. У број рођених (табела [) додазе само живорођена деца; а мртворођена деца бележе се одвојено у последњем одељку П! табеле. У укупни број рођених долазе близнаци л тројници, који се за тим и одвојено бележе у дотичне рубрике.

5. У ГУ табелу долази број свих умрлих у опште, дакле и деце од првог месеца па до закључно пете године узраста, и од какве је болести иди каквом смрћу ко умр'о. За убијене или случајно погинуле, као и за самоубице нарочите су рубрике. Само мртворођену децу не треба

7). Види Дрнжавопис Србије свеска ХУП. СТАТИСТИКА КРАЉЕВИНЕ СРБИЈЕ IV

ОВОГА ИЗВОДА

„овамо урачунавати. Сума свих умрлих мора бити равна редноме броју под којим је у протоколу умрлих последњи случај заведеп 1888. године

6. У У табелу бележи се помор деце од рођења па до закључно | пете годипе узраста. И овде треба при уписивању строго пазити на натписе рубрика,

т. У УП табелу бележи се колико је у сваком месецу умрло деце у појединим годинама узраста и то до 5-те године закључно. Збир ове табеле мора бити раван збиру у табели У.

8. У УШ табелу долазе сви умрли (дакле и сва деца до 5-те год. закључно) по брачном стању и по месецима. Збир ове тадеде мора бити раван збиру у табели ТУ.

9. У 1Х табелу долазе сви умрди по годинама старости. У ову табелу уписују се на првој линији деца до закључно 5-Te године узраста, која су у табели У и УП одвојено показана, а за тим сви остали умрли редом по годинама старости. Збир ове табеле мора бити раван збиру у табели ТУ. и УШ.

10. За тачност извода одговарају његови потписници и у случају доказане нетачности они ће се казнити по чд. 14. закона о устројству службене статистике од 8. Априла 1881. г. (Зборник 36. стр. 621).

11. Сваки ће свештеник одмах приступити попуњавању овог извода и поднети га до 8. Јануара 1889. године окружном протопресвитру, а овај ће све изводе послати министарству народне привреде најдаље до 15. Јануара исте године.

Из статистичкога одељења министарства народне привреде у Београду 31. Октобра 1888. год., ОБр. 1842.

а