Straža
■
Страва
С Т Р А Ж*А
Број'168
Ово је већ по други пут како ј® г. Капетановић са* МОЗВ8НИ заступник директора трамвајског друштва, лавсира у јавности нест да ће тракваји прорадити тога и тога датума. Иидиректним давањем разнсврсних инф рмгција бео грздским новинаримЈ, г. Ка петановвћ жели да пости гне један ииљ, на имс да уцени београдску спштину ибесградско етановништво. Београдској општини ста вља таквг ултиматуме које неби ни један зеленаш мо гао да постари. Чујте гра ђани београдски: Г. Капетановић тражи од Општине б;Оградске да она прими одговорност на себе за несретне случајеве. За дефект који би се појавио у саебраћају било у вагонима или мрежи спро водника да одгсвар Оп штина. Ако Шзабе буду пу цале да одговара Општана шго значи да Олштина загарвнтује г. Капет новаћу да неће аустријанца пуцатт на трамваје, као да онн ве знају где лежи централа, и као да опи немају другог посла већ да праве овакве авантуре. Од Општине тра жи да редуцира бесплаше карте својвх чиновнвка, кој», шлом свога посла, а у ишересу грађансгва, морају ла раде у крајевима сат и по удаљених од Општлне. Да му загарантује општи на да ће се исплатити дневна режија, коју он буде под носио опттини на увиђај, наравно он је овде и себи урачунао „скромну * нзграду. Г. Капетановић је испод жита, без знања општине
тражио одобрење за сао^ бргћзј од војних власти. па кад су му дозволили овда ;е тек почео да ) иењује општкну, овда је тек саопштио општини своју нвмеру. Г. Капетановић, хтео би на рачун трзмвгјског сао« браћаја да ослободи св >ју стоку и чуваре стпке на његовом имању у Скели. Г. Капетановић је приграбко директорство овог друштва Отевши га од једи ног а правног заступника г. Васе Јовановића. Г. Капетангваћ је једини од српских адвоката бранио Луку Милишића трговца који је пљзчкао и крао свет уцењивањем животних намирница. Г. Капетановић је огзаат са својих зеленашких псдвигв радећи како он хоће с мо за себе да нгм ;ати паре; нису му у изгледу велики .шгпова" па за то неће на да пусти у саобра ћај трамвзје. Ми се само у чуду пи тамо: з; р општина, коЈа има заа:сн:ке мог)ћноС 1 и, не може да стане на пут овом човеку, који вуче за нос 50 хиљада грађана и уце њује општину. Зар нема влаСЈИ да се овај човгк на тера у границе закона. Потреба изискује да саобраћај ради. Па а сам фдктички директоо г. Бисеос, пустио је трамваје у саобраћзј кзд је у Београду било само 20 хиљада становни«а Моли мо надлежну војну власт да се фабрика реквирира н преда општини качо б.ч се свег могао служита трзмвајем — Преговори мвмеђу Грчке и Аустро-Немачке СОЛУН, 23 јуна. Из Атине Јављају, да се између грчке владе и представвика Аустрије и Немач ке воде цреговори о неу утралности Грчке. Аустрија и Немачка траже од Грчке да и даље остане неутрална и поред компезација у Ар банвја и Јегејском Мору нуде јој и знатан део Мале Азије, који је насељен гоч ким елементом. Ова вест нема звзничве потврди и у дипломатсквм круговима се држи, да је нов трик аустро немачке ди пломатије не би ли а даљ? обећањима држалаГрчку у резерввсаном положају.
Врховни војин савет. - Париз, 23 ј на Париски листови саоп штавају, да се између главнах сганова Са езника воде живи преговори о устан вљењу заједничког врховног војног Савета, који би давао директиву у предстојећим операцијама.
Са мора
— Због „неутралности" ОДЕСА, 22. јуна Руска црноморска флота добвла |е нарсђење, да најбрижљвввје мстрн на све румунске и бугпрске огро броде, који би се усуђи вала да снабдеЕају Турску ма каквим материјалом. Свв ће такви пароброди бвт« коифасковзни.
П?ШНћ9В 8ИСП03К У скупштикском фанансиском одбору г. Ник. Па шић дзо је свој експозе о међунарсдној политачкој си туациЈи, Г. Б^јОВИћ 0 војчој снту«Ц4ји Министар војни г. Ради воје Бојовић дао је свој ексаозе о војнсј ситуацији у јучерашњој седница Финансис ог одбора. Ч|анови Флначсиског одбора биаи су задовољни екслозе-омг. Бојовићз. Ч прзшнков у Соф^ји Бугарски пссланвк г. Ча прашиков отпутовао је у Софију. Оланчарска афера Према обгвештењима на длежних фактора, опанчарска гфера биће предата суду тек у другој половини месеца јула. КлуПСКб С8ДН!Ш: Јуче је клуб старзјих рз дикала одржао своју седнкцу у зградаНародне Скуп штине. Парлииеитарни ОдОор Парламентарни Одбор тра* жао је од Народне Скупштине да се Ззкон о ван редном кредиту од 250 мил. данара огласи као хиган оредлог. Г. Фшлити у КрагујЈвцу Г. Фллалити, румунски посланик, огаутовао јејуче у Крагујевац.
та на „Страар иесечна
ЏјИШЈШ ЗЗК0НИ На јучерашњој седници Њродне Скупштина прчмљени су у н Јчелу в појединости Закон о поступку и маовано стрзних поданака о«н, Косм«|ск*29 ~
и Закон о ванредном креоиту ој 250 милиона дин. Помгн Гр^вкју Данас пре подне у 10 ча сова, одржгће се помен у католичкој пркви ГраваЈу бив. лектсру Универзатета за француски ј<зик. Сздница народњака У недељу 28 јуна главни одбор нзродњачке сгранке одржаће у 10 часова пре полне своју седницу. У овој седвици реферисаће клубски пгедставивц« главном одбору о рзду клубском Поиоћ ивроду Сви окружни начелници послали Су признанице Средишном одбор’/ у Ниш за помоћ која ће се издати ратној сиротињи. Разргшенн офицнри Г. Тим. Новаковкћ резервна арт. мајор ргзрешен је од службе резервног о фицира збсг телесне неспособности и пешад. капетан II класе ФридрихХ. Попс. 3' кон о устројстеу војсхв Укгзом Њ. В. Престоло наследника Александра ов лашћује се минастлр војни да изврши редакцију чл. 10 Закона о устројству вгјске Ломоћ лострздшш Г. Ачександар Мијовић, нар>дна посланик, поднео је ззконски пред/ог о потпомаггњу становника у по плављеним крзјевима у тамсчком округу. Нов офкцир Јучерзшње »Српске Новине" пубгикују указ којим се Милић М Мишћевић свршени пвтомац врт. војног училишта унапређује у чин пешац. п.поручника. Преглед Оолнкч«?х кгса Наредбом Минвстра Војног јуче је изкршен греглед сввх боАничк! х каса. Понсвии учнтшки испитх Поновни учитељски испи ти извршиће се од 25 -30 јуна ове године. Новн писгри .Српске Новине“ пубг.икују указ којим се унаире ђУЈУ У писаре II класе мин. всјног Милгн Тршаћ дијур ниста мин. војног и Д-мњан К ЈанковиН бив. пзл. зва ничник. Клш говеди Министар Народне Привреде издао је распис сви* ма властима у земљи да се клање гозеди врши свега један пут нед^љ^о. Вршрска Задруг^ Врачарска Задруга пре мештена је из Бгограда у Н )ш и налази се у Двор ској улиц број 17. Шт ] Нн - Допнс „Стражи" Ћуприја, 16 јуна У Ћуприји је, као и у другвм вгрошима просл^.вљен, за рагне прилике, доста свгчано Видс в дан. На многим домов) ма виле су се српске и савез ничке тробојиице. У овдашњој црка ’, по сле службе Божје одржат је помен погинулии бзраима за слободу, од Ко;ов:ке трагедије до данас. Помену су пр> суств-В 1 ли, поред ве ликог броја грађтнсгва обојег пола, и овдашња руска мисија. Ученице овдашњех гако ла продавале су цвећг у кораст Цовеног* Крста, а угледне госп.ђицеса касацама купите су прилоге V вече, у сали код .Уједињења“ приређ?н је кон Шт#моаа«и До«г.
церат у корист сирочади изгинулих ратника са г рло одабраним програмом. На концерту је певго хор Чеха. Концертни део је изведен на опште задовољ .тво, пр«сутве публике, коЈа је била испунила целу салу .Уједињењз.* Ц-е.
Ото ВаЈс Такве сте (АФИРИЗМИ) Уопште узевши жени је пријатније када се човек безобзирно са њом занима, нсго кад је на нежан начин игнорише. Шта би понека супруга хте ла: да свака жена, коју њен супруг познаје или види, буде у њега безнадежно заљубљена, П030РИШТЕ „Хајдук Станко“ код наших омладинаца. Крагујевац, 16 јуна Синоћ је у лепом салонупрве крагујевдчке пивиице, на још лепшој позорници ::ашег дилетантског позоришта, даваг историјски комад „Хајдук Стан ко“, по роиану нашега Јанка Веселиновића. Комад су изводили нгши трезвењзци — све сами омладинци а у корист Срп Црв. Крста. Декорације су биле врлздобре, <остими из времена када су Још Турци лржали сашу р мангичну и б гату М(чву. Режију комада изводио је г. Реља Гавриловић опробани глумац из позоришта „Гундулић", и што је се комад извео лепо до краја, његова је заслуга. За декорисање позорнице има се благодарити вредном и талентираном сл жару г, Даннчићу, који је Деву воденичара лично и ревносно одиграо. Публике је било необично миого; гако, да је се грдно много света вратило. Приход који је изнео око 700 динара, биће по исплати облигантних трошкова, сав предат каси Месног Одбора Српског Црвеног Крста. Милина је било видети наше омладинце, како као почетницг схватају дужно:т уметника, како су своје роле одлично иаучилн и како :у игд и маске и гестикулације више детињасте. Али то не треба схватити, тако као да су они детињасто и играли. Божесачувај. За њи*, као за почетнике, оно што смо видели — доста је. Само лесет пута, нека се они још појаве на даскамз, па ће успех бити, какав се очекује. Г. Сазковић је одиграо „Крушку Субашу" као какав глумачки ветеран, Маринка Маринковића је такође оаиграо г. Јованчић како се само пожелети може. Па и Хајдук Сган ■ ка је лепо играо г. В. Николић, само што су му гестови према моментима раздрзжења, били доста слабачки — али, то још није мана. Он обећава, да ће бити одличан уметник, ако се потруди. И г-ца Бакићева, у улозч Стзнкове Јелице, била је лепа на бина, само јој је оскудевала слобода крегања. По синоћној публиц« се може најбоље видети, како свег нерадо посећује Чвргино позориште — и поред оних похвала у „Пијемонту“, и поред доста високих цена у овоме дилетантском позоришту. С тога, а кад су представеу овоме позоришгу, једна патриогска појава, не требд му правити сметње. На омладини је, да она про дужи свој рад, и да исграЈе у овом с ом предузећу за крст часни и слободу златну.*
ксја су псстојала и служи ла само за муку и пропест Србч. Дакле, до пола сам из вршио, с сад је требало сачекати чету и упалити. Али како ћу јз то да урадим, ако навђу Аустријгнци? Ја ћу их тек приметати и распознати кад буду вр/о бли* зо, а онда ће већ бити доцкан, јер ћу мората гледати да некако Спзсем своју гла ву, ако то буде могуће. Морам ја све сво јавати мајору и предложнти да ззпалнм сада сдмах. Прешао сам у Србију. МаЈорми ре че да сапа не можемо, нити смемо палати, јер би то био знак да Смо одстуаили. Ау стријанци би тада дошли и пресекли прелзз нашој чгти, која се још неје вратила — А шта ћу са Турцима?“ — аитао с&м — Узми још два четника, пз са њр.ма идч и изврши пресуду над схарим Мујом. Осталима је опроштено!" И док сзм ја чувао стражу и:пред жгндарске ка сарне, два четника су о тишли по Мују. И оиј* дном се разлеже кроз тиху и топлу н: ћ )Тегнуто, дрхта во и очајно: „Јао, јао, јао!* — па је загич опет све бил» м»рно Т > је стари Мујв. који је са свгјих шесг синова, под ззштит. и гу стријске влати, учинио много зала овдашњим Ср бвмз и маогу кућу у црно завио — добио заслуж:-ну к зну. 5. август. Остатак ноћи провео сам у бараци крај Дрвие, гпе сам нешто и одспавао. Нчше чете још ни како нема. У саму зор нас, који смо се затскли, распо реаи мајпр крај Дрине, да пагимо кгд се чеза врати и да је уаугимо ниже низ Дрину код Црвених Стена гдс ће и прелаз бити. Мајор је бао веома спокојан. — Насгавиће се —
За добровољце За наше хргбре добровсљце који са пушком у Р)ци стоје на мртвсј с^ражи у одбрани Српства а за Иивалиде Счвеза Добровољаца приложили су преко нвшег угедништвг: ; Свега 875 90 диг.
Цоедедње веети Француска офанзива — Северно од Араса ПАРИЗ, 22. јуна. Сл^жбени извешта:: У пределу ссвгрно од Ар_са непријатељ је прекч ноћи нападоо наше позиц^је на пугу од Ан»ра у Аблеп и сеаерно на путу Екс—Нулег Сушес, где је ватра : . м траљеза растер) а и одбгла нааадаче, н нгвши м тешке губитке. У Аргони трајало је нег.ре^гано пу' к рање и канонада преко ноћ од пута Аижерввл уВиен ле Шато до Фур де П<:ри. Неколико лбкалне пеааачк' мвције десЈ-ле су се у пределу Лафонтан—Ожж. Ни фрлнту Ла Хе Немцч су после бомбардовања покушали оно поноћи нападати н; наше шанчеве северш> од Рен! ила Наша в; тра слречкла их је да развију ов, ј н аад. На осталом фронту нена шта да се ззбележг.. Дкта жива артнљеријска акцвја у пределу Њупор »■ ф^онту Стенстрет и у сехт ру северно пд Арас. Н;: дссн ј обали Ена, блиау Паси«, НаСТовља се бирба мкн ма У О де Мез и у В агезима обична кгнонааз.
мисли
- паше д. с. п. Улетих у физ. касарну и уаалих свећу. Прву сламњачу распорих ножем и сламу изручим. 0;тале столице, сламњаче, астал и друге сгвари нагомилале су се за неколико сскунада ЗноЈ ме је облио, али се ја висам обазврао на умор. Брзо сам бао готов и са жандарском касарном. Одатле потрчах брзо преко пу та и сглно се ударвх о фи ларете на кој; сгм био и заборавио. Стегох зубе од бола. И у стану вахмајсто- ј ровом бао сам брзо готов.! Гако су била готов! за па*| лење сва тра ова гнезда, I Космж.«« ^2
Осећање код песника натерује и друге људе, да — осећају. Лорд Бајрон Ништа на свету нема јаче од — привлачности срдаца. Лорд Бајрон Живот има чудновату особ ну — да пушта дубље коренове у оне, који највише желе да умру. Лорд Бајрон И код књига као и год женскиња: прећуткивање је најбоље средство. Лорд Бајрон. Ј-]ј* Лашвкка у Ј1ои8ону Г. Ноел Бекстон, чдан парламгнтз поедс^д Б’лкаиског К млтета и г ђа Бексгон да г и су ручак у част г-ђе Н. П. Пашића. На Р)ч..у суСига Л 1 ди Гроген, гђ -аа Пашић. л >рд Кру, ООМОћгИК М'-'НИ'Тр: С;!ОЉ них сослов. ; г. Самуел, министао п.шта р телегргфа; сер Р. Се.кл, државаи под* секрет р зч спољне пословг; сср Е:уард Б ил. секретар Балкамгкгг Комитета, с?р Арт р Изснс. г. Сетон Вагсон, нњижевник и г. Ч. Мијатовхћ, бизши пооа ник Србије н * бритакском двору.
Г 1
ВИНО БЕЈ10 добро од стзре лозе имам на продају у већој количинн. Цена умерана. Обратити се у Врању Лаиру К. Ја1иибВ1&1 174 3-6
ш
ТАМПАРИЈИ „СТРАЖИ* пстребна су два окргтача
У Балтичком Мору — Упорне борбе на мору Б^РЛИН, 20, јуна СлужбенЈ се јавља, да су делсни наше балтичк флоте враћајући се са изв: ђања и птовећи раштркано измсђу Готланда и Виндаве, били нападнути 19. ју а оаО 6 сати изјутра за време местимичае магле од ру • к 1 .х оклопњ-Чј. Р. звљ:е с> се пссебне бср5е у кј ј *ма су нзше слабе снаге покугаале да довуку неарнјатеља у крајеве снојих пошор.чкх тачака ради озбиљ није борбе. За време тих пос,.едњих бпрби у шведскг" водама једна ратна лађа. гогођена са више толовских метгкз, да не би била потопљена, морала се насукат на обалу кои Естергарлна, на Гптланау. Имали смо 21 мртво' и 27 рањ е иих. Иослугу са брОда принили<у шЕедске власта и становници весма човекољубљив ШТОКХОЛМ 20. ј)на Русч су у шведској чон«. кол Естепг рт л на Гоглааду, ј.дну немачну ратн/ л.ђ/. Шаедски сланик у Петрогралу доби> је н»лог да протестује пр тив те повреде шведске терит рије и шчедске неутрз ности. Вз ни комзн;анг са Готлонда извгштавз, да у иредузете потр бне мере да се та ратна лађа коЈа ј нзсела, заЈедно са посадом ингернира. имммианннмнннмамнввнмпашнн1«мнмннмнннншнвмммшнннпшж« На руском фронту — У Шавли до Њемена ПЕТРОГРАД, 21. јуна^ Г.авни генерплштиб са. пштавг: У областиШ.в и гападно од Њемена ниЈе бзло никакве акције. И д љ трпје огорчека б рба мг.нама у области Једвабан;;. Код села Куче освојили смо галерију непрајзтељск ' •к ткопа, у којима смо нанли 22 пуда диаамита и ?а пали т« пак еке мап ине, које смо ту били постави VI На Бзуру код се :а Сука одбилч смо јеаан непри ат« љ ки покушај да се приЈлижа нашпм рововима. Између Висле и Була водиле су се огорченебср 19. и 20. јунт. На Вишњиии сио задожали гемгччу и ф нз ву са успех<Нспргјатељ је сконцентр! сао св . гла 1 нг наа р источно од Крас и«а у правцу Би.са •. где смо одбил) његове нападе прско ноћм између 19 м 20 |уна. Исход борбе ;е још н н знат. Ншне су труле повратиле 20 јуаа изјутра сг ' Тгржински, које је нспри агељ бво заузео у вече 19 јуна. Оно је заузет > после једног сјајног напада 1 е.^ рала Ирмгн ва П што је зал; ж но непр |Јзтељево на дирање ка ГњилојЛвпд. наш' ззштигнице аомакле су се ноћу између 20 и 21 јуна ка Зохоааја Лапи. Нз Лњестоу нема иика>в*)х поомена.
Днтоније ЂорђевиЂ -— ШПЕДИТЕР БЕОГРАД САВА Јсвља својим муштерајама и осталом трго вачком свету да врши ечспедиције како увоз та <о «1 провоз за унутрашњост Србаје. ;ш, 2 -ш
(( Нрво Српско Друштв . за осигурзње ирима све послове осигуран а __ жЈк. од пожара. Друштвеие )) Ч канцеларије налазе се V Беогоап/ У палати Прометне Банке. 192,1-10 У I I 1 Г
Л г . 0 п И 1 "^1( Добрвв01С Мил»диновкћ Уакеизтева За
/