Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С.Х.С. 11%

свим средствима. Оно је знало до ситница стање и положај свих већих европских листова и њихових сарадника, па је према томе и управљало свој рад.

Од царинскога рата са Србијом, Аустро-Угарска је тим путем дејствовала противу краљевине. То је средство у иностранству, у часу кад је АустроУгарска одлучила да оружаном руком „обезбеди себи опстанак“, како је то говорила, било врло слабо. Готово сва антантофилска штампа била је рђаво расположена за Аустро-Угарску. И зато је брига, и њена и Немачке, била да задобију ову штампу. Њима се чинило да је лако са свом другом штампом, а да је најважније добити енглеску штампу.

„Напомену царске владе, да се још од сада утиче на јавно мишљење у Енглеској нападима у штампи против Србије, примио је гроф Берхтолд. повољно. Само, он мисли да не треба много узбуњивати Србију“, — тако телеграфише Чиршки у Берлин 10. јула, и потврђује раније саопштење о томе из Берлина учињено преко аустро-угарскога посланства. На дан 11. јула 1914. могли су се по лондонским улицама видети велики плакати на којима је било крупно заглавље: У пакао са Србијом. То је био први покушај. Други је био са познатим уцењивачким листом Шон Булом, који је уређивао познати Хорешијо Ботомлеј, човек који је после Светскога Рата као народни посланик био изведен пред. суд, суђен и осуђен, што је за време рата трговао милосрђем лаковерних људи, оснивајући неке задужбине чије је прилоге трошио са још два-три човека. У томе листу изашла је оптужба противу српскога посланства у Лондону, као да је оно спремало заверу противу ерцхерцога Фрање Фердинанда. Као доказ за овакву детињарију, Џон Бул је одштампао факсимил једног полудогорелог телеграма, исписаног на канцелариској хартији /7Тосланстшва Краљевине Србије, из кога би се требало видети како српско посланство нуди 2000 енглеских фуната