Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

34 ЈОВ. М. ЈОВАНОВИЋ

«слуга па му рече: „Ваш воз полази кроз по сахата, и кола вас чекају доле.“ — Другом приликом, за време маневара, ове су морале бити прекинуте у недељу ради службе божје. Надвојвода Фрања Фердинанд је позвао све официре, па и шефа Главнога Генералштаба Хецендорфа, на службу. Ради послова барон Конрад Хецендорф није узео овај позив озбиљно, и због тога гаје сутра-дан наследник престола ословио пред официрима осорно: — „Камо вас на мисигр.. Кад ја могу, морате и ви на њој бити!“ Због овога је Конрад давао после оставку.

Обоје су били добри домаћини, пазили су на сваку парицу. Домаћи рачуни су били увек прегледани. — Кад не бисте стављали у рачуне већу суму него што ствари коштају, откуд би ваша кћи могла имати опет нов шешир» пребацивала је, прича се, војвоткиња своме главноме кувару један „рачун од пијаце.“

У Аустрији је био обичај да се млађима о новој тодини дају поклони. Та радост је била мала код млађих на двору Фрање Фердинанда, јер поклони беху мале вредности.

Утврђено је да су обоје били претеране тврдице. Они дипломатском телу никада нису давали какве гозбе; врло су слабо примали свет и нерадо ишли коме. Да ли је то било у природи ове „домаћице“, како су је из пакости крстили њени суплеменици Чеси, или је то била потреба да се што више заштеди за децу, која по дворском статуту нису могли наследити ни добијати из царске касе ниашта2 Или је то било у природи Ф. Фердинанда» Или, можда, страх од цареве суревњивости2

3. Народна расположења.

Фрања Фердинанд није био популаран. Пре свега, није сам умео са народом да се опходи, за"тим није ни смео од старога цара, који није трпео, нарочито под старост, да се дира ниу најситније