Šumadinka
340
подпомогну ia, те за кратко време подалеко утекне. У бегканго своме еусретне ioiui некоиицину лк>д*и, кои су се журили да што пре на место погубленл дођу , и за* пита ш : Ако богда, браћо ! —• Та да видимо , како ће цмганина да обесе. — Бадава идете, нема тамо безг. мене ништа, ладнокрвно имђ одговори.
СТРАНЕ НОВОСТИ. — Пове.тгелв енглеске воиске у Криму генера.и. Сампсонт. позвант. е у Лондовг, а на Htroeo несто опред-ћлент. е генера.11. Кондрингтонљ.
— Цар-ћ АиександерЂ пошто е самт, собомт. наред!о како ће се у Николаеву утврђенл подизати , отншао е у Елиза бетградт., а Константин -Б отишао е у Москву по неке ракетле c'f. коима се лађе спалшш. — Белгиске новине пишу: да сагозннци руску воиску све више п вншо са ceiro страна стешннваго: и по томе Горчакову предстои една очалтелна битка , тнмђ опасшл што ће се морати на све стране борити, ербо ће са ceiro страна 6biти нападнутЂ, и за кратко време, неће му бвгги могуће из-б Крима изаћн. Сашзни- цн немисле сада Николаевт, или Херзонт, напасти. Опи су о- своили Кинбурнг само за то, што желе онде да свои логорљ наместе, и оданде да управ.шго свое воеван^ у Криму и у Бесарабш. Кнглези наивећма желе да се на НиколаевЋ удари, ер -БОни су ради да и ту новоподизагоћу се
— Нзч. Петерсбурга едно писмо ивлн : да е кннзћ Гор- ( Р^ ск ^ ФЛ0Т У упропасте. чаков -б представЈо цару како е тежко Крим-в одршати, н мо.по — у Парнзу се ради и устроен!ш едногт, новогђ корпуса одт, ioo.ooo воиника подт, командомт, Канробера. Кажу да ће се та воиска текљ на пролеће на неком -б новомт, боиномт, полш почети тући.
за упутств!е , 'оће-ли савт, Крнмт, са свимт, оставити , или ће се у какву велику битку упустити. На кој царт, е послао одма два искусна генерала у Кримт., да се о свему добро извћсте, н да му точно изв-ћст!е поднесу. И потомт« одђ тога ће изв4ст1л заввсити судбина Крима. То исто писмо доноси да е цар -б у Ннколаеву ногу угануо. — Н зђ Парнза пишу ; неће ништа чудновато 6 б 1 ти , ако између Енглезске и Америке до рата дође , коме се Енглезка без -б икаквог -б стра' приближуе. То неспоразумје нзмеђу Енглезке и Америке отуда е изашло. што су Енглези наимлгогоћи (врбугоћи) и у Америки воннике за воиску у Криму, преступили неке американске уведене наредбе и обичае ; за кое правите>ство американско изћ Вашингтона пнсало е енглезкомљ npiiвителству едно врло опоро писмо, на кое Енглезка , место одговора noc.ia.ia е одма три линеине лађе у Кубу. — У Парнзу све више и више осећа се оскудостћ у рани. IIрилеплћне по улицама депеше : да е Кинбурнт, пао, неиогу да утоле гладљ. Правнгелство чини еднако наредбе те се рана изт, Америке и изђ ninanie купуе идоноси. Исто тако млога рана нз-б подунавски кнлл:ества стигла е у МарзелБ. Царт, Наполеон -Б питао еМорни-а, како 6 б 1 се могло тон нужди помоћи, кои му е на то казао, да само едио средство има , а то е да се ратБ што пре свршн- На кое царт, казао е да н онђ желн да се ратт, шго пре сврши ; и да се нада да ратт» неће дуго транти, — На гвозденоиБ путу изиеђу Лиона н Париза 9. Окт. догоди.5а се велика несрећа. Двои кола срела су се ноћу и тако нко ударила една друга, да е све излом.гћно 6 бјло. 16. путника остало е на месту мртвв1, а многи други 6 б 1. ш су теже и.!и Јакше ран^ћнн. — 5. Окт. у средт. Лондона увукли су се крадлБИВци у едну цркву, н покраин новце и сребрне ствари. — Сагозннчка сва извћсп'а о освоенго Кннбурна неслажу се са свимђ међу собомт,. Изв -tcTie адмирала ФранцускогЂ каже да е у Кинбурну 6б1 ло само 1зоо Руса, в да е само г 15 Руса погинуло. — Друго едно изв4ст!е изт> Одесе велн ; да су Русн Очаков -б сами разорилн н оставилн га еа свимб , н да се ништа незна на комђ су се месту сагозници нзвезли. —
— И зћ Париза одб 9. т- м. ивлиго: да су Грци опетт, покварили калосмерос-b са западнимг силама; и да конзулн нбшвн неће ништа да послуго са новнмђ министерима. Западне силе већг нам^раваго неколико военв! лађа да пошлго у грчко море. Грци непрестано iomTi, еднако илоге Енглезе и Французе y6iflro ноћу по Атини. — Царт, Наполеонт, наредго е да се у Криму о ntroвом-б приватномт, трошку подигие театор -б, у комђ ће се воиницима за весел-ћ и забаву наилепше француске Kone^ie представлдти. — По .1Бска легјл , коп e v ПЈумли на рачунЂ Турске, под!, командомт, Замоискогљ устроена , —- све се већма умложава; и већт. нма ifi у тои .lerin з хил. коннника осимђ арги.itpie и пЉшака. Они се зову : султанови козаци. — И зђ Карса нема ннкаквм новости. ■— Сагозници оплћнили су у Таману све руске магацин , гд-ћ су млого ране и BOenbi потреба нашли. — О д*б io. Окт. пишу нз'б Париза ко 3aM 'fepio западнииБ силама , да е већт, натрагг позванг. — Последнћ в£сти с-б боиногт, поли недоносе ништа важногт,. У Криму и сашзници и Руси спремаго се за велике догађае, кон ће се предузети пре него што зимно доба наступи. Сагозници са више страна удари ће на КримЋ , исто тако и Русима ће доћн одбрана са вБПле страна. И зђ Карса нвлнго: да Муравие†продужава свош обсаду. Тамо сваши данЂ ОмерЂ-пашу очекуго. Турска воиска јоштђ непростано иде у Asiro, на енглезкииЂ лађама. гд^ ће главну коианду предузети Омер-паша. — У аустрискомЂ царству има : 6398 л-ћкара, 18788 бабица и 2t.i9 апотека.
: да се НеаплЂ толифранцускш коизулЂ
О д г о н с т к а у п р. б р. Ммсао.
Течаи новаца; среб. 112; дук- 5 Фор. 16 кр. банке.
У КНБИГОПЕЧАТНБИ KHflJKECTBA СРБСКОГЂ.