Svetlost : ilustrovan mesečni časopis : organ Društva za školsku higijenu i narodno prosvećivanje
БР. 9.—10. ПОВЕЖЕ ПО - 263 -
ност, честитост и здравље сачињавају благостање свакога па “ нашега народа. И према овоме, да би и наш народ што пре дошао до
правога благостања, потребно је поред свега осталога обра-
тити већу и нарочиту пажњу на његово здравље. Здравом се човеку мили радити и тежити већој просвећености, како би на тај начин био од што веће користи себи, својој породици, општини, држави и човечанству.
Из ранијега (1! и П) видели смо да наш народ у својој средини још нема довољно лекара; он нема никаквих лекарских помоћника нити каквих других школованих људи који би му колико толико у извесним хитним приликама притицали и притекли у помоћ својим пријатељским, паметним и искреним саветима; нема оних школованих лица која би га у тешким здравственим случајевима упутила на прави пут — на пут лекарима. Докле он у озбиљним болестима обиђе све врачаре и гатаре и сети се на послетку и лекара, често буде и сувише доцкан, те му и лекар не може да помогне, као што би му извесно помогао да му се одмах и на време обратио и да се могао обратити.
А пошто су свештеници и учитељи први, најглавнији и једини школовани људи који живе с народом и у народу и могу му се наћи у свако доба на помоћи својим саветима и упутима, то је за свакога мисаоног и умног човека јасно да свештенике и учитеље треба претходно у школи спреми и наоружалим знањем п у овом правцу, у правцу да и они у лакшим случајевима могу давати народу најпотребније савете из хигијене, профилаксије и медицине. Ти би њихови савети могли народу бити од неоцењене користи а никако од штете.
Свештеници и учитељи могли би поучавати народ из ових делова хигијене:
а) 0 оделу и његову значају по живот и здравље;
6) О храни, њеном квалитету, количини итд.;
в) 0 кући, њеном уређењу, чистоћи, проветравању
и количини чистога ваздуха на свако лице у собама за спавање:
г) О промаји и њеним опасним последицама за знојаве људе. :
ЕН пе